Polityczne problemy złotego i dolara.

Spór wokół ustawy o SN i KRS powoduje wzrost zmienności notowań złotego. Eurodolar na najwyższych poziomach od 2 lat. Mimo obaw M. Draghi’ego rynek wierzy w normalizację polityki pieniężnej EBC. Rzecznik Białego Domu zrezygnował ze stanowiska, a kolejni członkowie rodziny D. Trump’a czekają na przesłuchania w sprawie powiązań z Rosją.


Michał Sikora

Wzrost napięcia politycznego w kraju doprowadził do znacznej przeceny złotego w piątek. Dziś jednak złoty odrabia straty po tym, jak prezydent ogłosił, iż zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS. Patrząc nieco szerzej, na wykresie franka szwajcarskiego kurs kolejny raz odbił się od poziomów wyznaczających tegoroczne minima, co podnosi prawdopodobieństwo wyprowadzenia większej korekty. Warto tu zaznaczyć, iż w poprzednich latach sierpień zwyczajowo nie sprzyjał wycenie polskich aktywów.

Tymczasem na szerokim rynku nadal umacnia się eurodolar, który wspiął się na najwyższe poziomy od 2 lat. Z jednej strony, wynika to z przekonania rynku, iż EBC będzie zacieśniał program luzowania w przyszłym roku pomimo obaw M. Draghi’ego o zachowanie inflacji. Z drugiej strony natomiast, być może nawet większy wpływ na aprecjację wspólnej waluty ma zwyczajna słabość dolara. Rezygnacja ze stanowiska rzecznika Białego Domu oraz przesłuchania kolejnych członków rodziny D. Trump’a, w związku z domniemanymi powiązaniami z Rosją, w dalszej mierze osłabiają administrację prezydenta, odwracając jej uwagę od pro-wzrostowych reform, a skupiając na nieustannym odpieraniu zarzutów. Ponadto, inwestorzy mają wątpliwości odnośnie dalszej polityki Fed. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej są podzieleni w kwestii terminu rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej, gdyż istnieją obawy, iż w kontekście spowolnienia inflacji oraz planowanej kolejnej podwyżki stóp procentowych, rychłe rozpoczęcie tej operacji mogłoby się okazać zbyt jastrzębim posunięciem.

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie posiedzenie Fed. Ponadto, opublikowane zostaną odczyty PKB dla Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):

CHF/PLN – 3,8436 / 3,8736
EUR/PLN – 4,2287 / 4,2587
USD/PLN – 3,6253 / 3,6563
GBP/PLN – 4,7245 / 4,7666
EUR/USD – 1,1618 / 1,1699

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

24. lipca:
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym

25. lipca:
10:00 Polska Stopa bezrobocia
16:00 USA Indeks Conference Board
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl