Kurs franka wraca na minima.

Kurs franka szwajcarskiego atakuje dziś tygodniowe minima. Dobre dane z Eurostrefy oraz seria wypowiedzi prezesa EBC umocniły notowania eurodolara do 12-miesięcznych maksimów. Premier May, dzięki pozyskaniu koalicjantów, pomyślnie przeszła przez głosowanie nad przemową królowej.


Michał Sikora

Dobiega końca tydzień, w którym główne role na rynku walutowym odgrywali czołowi bankierzy centralni świata. Szczególnie interesująco wygląda obecnie sytuacja na parze CHF/PLN: złoty, który osłabiał się w trakcie ostatnich sesji względem franka w konsekwencji serii wypowiedzi M. Draghi’ego, dziś zbliża się do ataku na poniedziałkowe minima. Pomyślna realizacja takiego scenariusza otworzyłaby drogę do próby zejścia w pobliże tegorocznych minimów.

Tymczasem na szerokim rynku znacząco w bieżącym tygodniu umocniły się notowania eurodolara. Po części działo się to za sprawą jastrzębiej retoryki podczas odbywającego się w Sintrze Forum Bankowości Centralnej. Późniejsza riposta EBC w sprawie właściwego rozumienia słów M. Draghi’ego nie zdołała zatrzymać rynkowego popytu na wspólną walutą, której kurs ustanowił roczne maksimum w relacji do dolara.

Inna sprawa, że euro otrzymało również wsparcie ze strony publikowanych odczytów: wskaźnik nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej przekroczył oczekiwania i wzrósł w czerwcu do najwyższego poziomu od 10 lat, lepiej wypadł także odczyt inflacji w Niemczech, która wzrosła w bieżącym miesiącu do 1,6% rdr, a spodziewano się spadku do 1,4%. Równocześnie kapitał ucieka od dolara wobec pogłębiającego się spadku wiarygodności D. Trump’a. Jego ustawa zdrowotna ponownie nie znajduje uznania w Senacie, co wzmaga wątpliwości odnośnie pomyślnego przeprowadzenia reformy podatkowej.

Jastrzębio wybrzmiała również w Portugalii wypowiedź M. Carney’a, który mówił o potrzebie ograniczenia stymulacji brytyjskiej gospodarki oraz konieczności rozważenia możliwości podwyżki stóp procentowych. Te słowa wywołały znaczące umocnienia notowań funta, jednak taka diametralna zmiana stanowiska prezesa Banku Anglii w porównaniu z wystąpieniem sprzed 2 tygodni budzi wątpliwości i niewykluczone, że wkrótce zostanie zreinterpretowana, tak jak to się stało w przypadku przemówienia M. Draghi’ego. Tymczasem lekko odetchnąć może premier May, która dzięki zawartej koalicji pomyślnie przebrnęła przez wczorajsze głosowanie nad przemową królowej w brytyjskim parlamencie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,8635 / 3,8940
EUR/PLN – 4,2163 / 4,2467
USD/PLN – 3,6928 / 3,7232
GBP/PLN – 4,7889 / 4,8359
EUR/USD – 1,1368 / 1,1449

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

30. czerwca:
14:30 USA Bazowy PCE Deflator
15:45 USA Indeks Chicago PMI
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl