Szansa dla Fed.

Partia E. Macrona wygrała wybory parlamentarne we Francji. Theresa May nie składa broni i próbuje stworzyć koalicję. Bieżący tydzień będzie stał pod znakiem posiedzeń głównych banków centralnych. Po mocno gołębim EBC, Fed stanie przed szansą pobudzenia popytu na dolara.


Michał Sikora

Wybory parlamentarne we Francji zakończyły się zwycięstwem partii założonej przez E. Macrona, dzięki czemu euro rozpoczęło nowy tydzień nieco mocniejsze. Choć nie stanowiły one dużego ryzyka, to taki wynik jest pozytywną informacją dla rynku, jak i nowego prezydenta. Tymczasem po drugiej stronie Kanału La Manche, T. May nie składa broni i ogłosiła, że będzie starać się utworzyć koalicję i prowadzić rząd mniejszościowy. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, iż jest to próba robienia dobrej miny do złej gry, bo przecież nie tak miało być.

Wielka Brytania miała się wzmocnić, a zamiast tego jej pozycja negocjacyjna w sprawie warunków wyjścia z UE wygląda obecnie bardzo słabo. W konsekwencji na horyzoncie widnieje ryzyko rozpisania kolejnych wyborów i groźba dalszego osuwania się kursu funta.

Bieżący tydzień będzie należał do banków centralnych. Decyzje w sprawie stóp procentowych i prowadzonej polityki pieniężnej ogłaszać będą: Bank Anglii, Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Japonii, a tradycyjnie największe zainteresowanie towarzyszyć będzie posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Rynek jest mocno przekonany o czerwcowej podwyżce stóp za Oceanem, więc ten temat nie wzbudza już większych emocji, mimo iż ostatnimi czasy dane makro ze Stanów Zjednoczonych delikatnie mówiąc nie zachwycały.

Liczba nowych miejsc pracy w pierwszym kwartale wypadała wyraźnie poniżej oczekiwań, a wzrost wynagrodzeń nie chce mocniej przyspieszyć. Większe zainteresowanie towarzyszyć natomiast będzie informacjom o planach Fed na drugie półrocze, zwłaszcza projekcji tempa kolejnych podwyżek kosztu pieniądza oraz terminie rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej.

Zaufanie do dolara i amerykańskiej gospodarki w minionych miesiącach zdecydowanie spadło w konsekwencji polityki D. Trump’a i jak na razie fiaska pro-wzrostowych reform. Po mocno gołębim komunikacie EBC, ewentualna jastrzębia retoryka J. Yellen mogłaby przywrócić amerykańskiej walucie nieco utraconego blasku i zachęcić stronę popytową do otwarcia większej liczby długich pozycji.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:50):

CHF/PLN – 3,8581 / 3,8872
EUR/PLN – 4,1828 / 4,2118
USD/PLN – 3,7233 / 3,7525
GBP/PLN – 4,7228 / 4,7684
EUR/USD – 1,1186 / 1,1268

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. czerwca:
14:00 Polska Inflacja

13. czerwca:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
11:00 Eurostrefa Sentyment ekonomiczny ZEW
14:00 Polska Inflacja bazowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl