Rynek sprzedaje dolara. Recesja w USA.

Dalszy spadek poparcia dla partii premier May skutkuje przeceną funta. Wzrost notowań dolara po rewizji w górę odczytu PKB za I kw. Rynek spodziewa się jednak recesji w USA w przyszłym roku i ma krótką pozycję na dolarze. Dziś prezes EBC, M. Draghi będzie odpowiadał na pytania europosłów.


Michał Sikora

Wydarzenia dotyczące krajów anglosaskich zdominowały piątkową sesję. W ostatnim dniu tygodnia pokaźnej przecenie raz jeszcze ulegał funt po publikacji najnowszego sondażu przedwyborczego, który pokazał dalszy spadek poparcia dla partii premier T. May. Różnica w notowaniach wynosi już zaledwie 5 p.p., co stwarza ryzyko niestabilności politycznej na Wyspach, osłabienia pozycji negocjacyjnej Wielkiej Brytanii i przeciągania się sprawy Brexitu w czasie.

Ważne informacje napłynęły na rynek również zza Oceanu. Rewizja w górą odczytu PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. spowodowała wzrost notowań dolara oraz szans na czerwcową podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Zawiodły natomiast zdecydowanie dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które się skurczyły zamiast wzrosnąć. Co ciekawe, po raz pierwszy od 2014r. pozycja rynku na dolarze jest krótka, a niektóre instytucje oceniają prawdopodobieństwo recesji w USA już w przyszłym roku jako wysokie. Stąd tak nieoczekiwanie mocna przecena amerykańskiej waluty na przestrzeni ostatnich tygodni, wzmagana ponadto coraz bardziej pesymistycznym nastawieniem w kwestii powodzenia reformy podatkowej D. Trump’a.

Dziś zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych dzień wolny od pracy, więc płynność na rynku będzie zdecydowanie mniejsza. Sprzyja to notowaniom złotego, które pomimo nieznacznej korekty, wciąż utrzymują się blisko wielomiesięcznych maksimów. Bieżący tydzień przyniesie szereg ważnych odczytów zza Oceanu, m.in.  deflatora PCE, który jest preferowaną przez Fed miarą inflacji oraz tzw. payrolls’ów, czyli zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, połączonych z danymi o wzroście płacy godzinowej. Równie bogato prezentuje się kalendarz makroekonomiczny dla krajów Eurostrefy oraz Polski. Dziś jeszcze prezes EBC, M. Draghi będzie odpowiadał na pytania europosłów w Brukseli.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,8301 / 3,8589
EUR/PLN – 4,1643 / 4,1943
USD/PLN – 3,7204 / 3,7504
GBP/PLN – 4,7781 / 4,8230
EUR/USD – 1,1149 / 1,1233

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. maja:
15:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

30. maja:
8:00 Niemcy Sprzedaż detaliczna
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA Bazowy PCE Deflator
16:00 USA Indeks Conference Board

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl