Kredytobiorcy bez prezentu na święta od RPP – przed nami ostatnie posiedzenie
Przed nami ostatnia w tym roku decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Czy możemy spodziewać się „prezentu” od RPP? Większość ekonomistów jest w zasadzie zgodna – stopy procentowe pozostaną bez zmian, a więc na poziomie 5,75%, na którym to znajdują się od października ubiegłego roku – komentuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
Jak nie teraz, to kiedy?
Wszyscy kredytobiorcy zadają sobie pytanie, kiedy jest szansa na obniżenie ceny pieniądza. W tym kontekście warto wspomnieć o listopadowej konferencji prezesa Narodowego banku Polskiego, który sugerował, że warunkiem koniecznym do rozważenia obniżek stóp jest zatrzymanie wzrostu inflacji, a także wniosek ze strony projekcji makroekonomicznych Narodowego Banku Polskiego wskazujący na to, że inflacja w horyzoncie kolejnych kwartałów będzie zmierzać do celu NBP.
Biorąc pod uwagę ostatnią projekcję danych makroekonomicznych może się okazać, że temat pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce pojawi się na posiedzeniu marcowym. Dodatkowo wówczas możemy się także znaleźć po szczycie inflacji. Również na poziomie przedsiębiorstw widoczne są już oznaki wyhamowywania dynamiki wzrostu wynagrodzeń, co po części zdejmie inflacyjną presję, chociażby z tytułu mechanizmu spirali płacowo-cenowej.
Geopolityczna niepewność
Scenariusz kontynuacji zapoczątkowanego ubiegłej jesieni cyklu luzowania polityki monetarnej może zostać natomiast zaburzony wciąż tlącymi się za naszą wschodnią granicą ryzykami geopolitycznymi. Jeśli Polska zostałaby aktywnie wciągnięta do tego konfliktu, stając się już de facto jego stroną, pod sporą presją miałby prawo znaleźć się złoty. Jego osłabienie z kolei zaczęłoby działać ponownie pro-inflacyjnie, bowiem importowane towary stawałyby się dla nas coraz droższe. Jednocześnie w wyniku rosnącej niepewności geopolitycznej i geoekonomicznej naszego regionu, znacznemu pogorszeniu uległoby całe otoczenie biznesowe, zatem na osłabieniu złotego niekoniecznie skorzystaliby polscy eksporterzy w stopniu analogicznym, jak w sytuacji stabilnego otoczenia gospodarczego.
INFORMACJE O MARCE
Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.