Czym jest technologia flowpack w produkcji?
Jeżeli chodzi o proces produkcyjny oraz przetwórczy, zauważyć należy nieprzerwany postęp automatyzacji i robotyzacji. W rodzinnych zakładach wdrażane są także wysoce wydajne, innowacyjne rozwiązania technologiczne, do których bezsprzecznie zaliczyć należy flowpack – metodę zabezpieczania gotowych wyrobów znaną także pod nazwą pakowania strumieniowego.
W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż polega ona przede wszystkim na formowaniu, napełnianiu oraz zamykani poszczególnych opakowań w jednym, ciągłym ruchu, w czym pomagają odpowiednio skonfigurowane urządzenia. Zastosowanie takiej technologii znacznie przyspiesza cały proces pakowania, sprawia, iż staje się on bardziej powtarzalny, jak również eliminuje ryzyko wystąpienia błędów ludzkich mogących negatywnie odbić się na odbiorze wyrobu finalnego. Jak w sposób najprostszy przedstawić można proces technologii flowpack? Sprawdźmy to!
W pierwszym etapie ma miejsce formowanie opakowania wedle zadanych przez operatora wytycznych. Folia, która będzie miała zostać zastosowana celem zabezpieczenia produktu jest na początku rozciągana, a następnie maszyna nadaje jej pożądaną formę, na przykład rurki bądź rękawa.
Kiedy już opakowanie wstępne bądź uzupełniające jest gotowe, do jego wnętrza trafia wyrób, który ma zostać w sposób profesjonalny i efektywny zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, czy też wahaniami temperatury, które mogą okazać się dla niego opłakane w skutkach i pogorszyć jego kondycję. Pakowany może być zarówno jeden produkt jak i ich cała grupa – wszystko zależy od wymagań producenta oraz specyfiki klienta, do którego towar ma trafić.
Podczas kolejnego kroku procesu wstępnie otwarte opakowania są szczelnie zamykane przy wykorzystaniu technologii cieplnych, specjalistycznego kleju lub też innych technik dostosowanych do rodzaju, wielkości oraz właściwości produktu. Po zakończeniu procesu pakowania, opakowania są oddzielane i jeśli jest to wymagane - mogą zostać dodatkowo pocięte na indywidualne jednostki.
Zastosowanie technologii flowpack w rodzimych firmach specjalizujących się w produkcji bądź przetwórstwie nieprzerwanie wzrasta, a wszystko to z uwagi na jej wydajność, szybkość oraz możliwości jakie oferuje jeżeli chodzi o zabezpieczanie produktów o różnych kształtach i rozmiarach.
Co prawda największą popularność zyskała ona w branży cukierniczej oraz spożywczej, jednakże jej niezaprzeczalne zalety coraz częściej zauważać zaczynają także producenci kosmetyków, części samochodowych, akcesoriów do domu oraz osprzętu specjalistycznego.
Jesteśmy wręcz przekonani, że na przestrzeni kolejnych lat technologia ta upowszechni się jeszcze bardziej i zamiast być postrzegana jako nowinka, stanie się ona jednym z kluczowych elementów procesu pakowania wstępnego oraz uzupełniającego, pozwalając przedsiębiorcom nie tylko przyspieszyć produkcję bez jednoczesnego poświęcania jakości wyrobów, ale także – wygenerować znacznie większe niż do tej pory zyski!