Czym jest służebność drogi?

służebność drogi

Służebność drogi jest koniecznością, by sąsiad miał bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Właściciel nieruchomości obciążonej w służebności jest więc zobowiązany udostępnić fragment gruntu na swojej działce, zgodnie z zapisami umowy.

Czym jest służebność drogi kogo dotyczy?

Służebność drogi umożliwia przejazd lub przejście przez tereny innych właścicieli gruntów. Służebność gruntowa jest konieczna, ponieważ w innym przypadku nabywcy działek, nie mieliby dostępu do drogi publicznej, a nawet swojej nieruchomości. W przypadku służebności drogi dojazdowej podpisywana jest umowa między właścicielami nieruchomości. Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia, bo przykładowo jeden właściciel nieruchomości nie wyrazi zgody, konieczne jest oddanie sprawy do sądu.

Poprowadzenie drogi nastąpi dopiero po wydaniu postanowienia przez sędziego. Dzięki ustanowieniu służebności, właściciel nieruchomości uzyskuje prawo do przejazdu przez teren sąsiada. Sprawa bywa jednak skomplikowana, gdy jest kilku właścicieli gruntów sąsiednich. Zdarza się, że jedna działka, przez którą ma przebiegać służebność drogi przynależy do kilku osób. W takiej sytuacji powstaje problem z wykonaniem dróg wewnętrznych. Negocjacje bywają często skomplikowane, co uniemożliwia wypracowanie ugodowego rozwiązania. Właściciele gruntów bywają nieprzychylni wnioskodawcy.

Ile trwa sądowe ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Czas ustanowienia służebności drogi koniecznej trwa od 2 do 5 lat. Uzależniony jest od poniższych czynników:

  • liczby działek, przez które ma przebiegać służebność drogi koniecznej;
  • liczby współwłaścicieli nieruchomości, przez które ma przebiegać służebność;
  • stanu prawnego gruntów, przez które ma przebiegać służebność.

Aby ustanowić służebność drogi, warto umówić spotkanie z prawnikiem, przynosząc ze sobą mapę ewidencyjną działki i wypis z ewidencji gruntów. Kiedy klient nie dysponuje dokumentami, wystarczy, że będzie dysponował numerem księgi wieczystej nieruchomości władnącej lub numerem działki. Ustanowienie służebności zawsze jest poprzedzone negocjacjami. Strona zazwyczaj żąda od właścicieli działek sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem koniecznej służebności.

Wniosek o ustanowienie służebności jest poprzedzony pismem kancelaryjnym, które zawiera propozycję notarialnego aktu za proponowaną kwotę. Dokument powinien zawierać zapis „z najmniejszym obciążeniem gruntów", co pozwoli ograniczyć zakłócenia podczas przemieszczania się kierowców czy pieszych przez teren właściciela nieruchomości. Inaczej mówiąc, służebność nie może naruszać prawa własności danej osoby.

Jaka jest różnica pomiędzy wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej a od nieruchomości budynków gospodarskich

Różnica w wysokości wynagrodzenia między służebnością drogową a służebnością na nieruchomości z budynkami gospodarskimi jest uzależniona od tego, jak wpływa na nieruchomość obciążoną i jak bardzo ogranicza możliwości jej wykorzystania. Służebność drogowa zazwyczaj obejmuje wąski pas terenu i zapewnia dostęp do nieruchomości, nie powodując dużych ograniczeń dla reszty działki. Wynagrodzenie jest przeważnie niższe i wypłacane jednorazowo.

Z kolei służebność na nieruchomości z budynkami gospodarskimi, przykładowo przesyłu, może wymagać instalacji infrastruktury, wpływając na zagospodarowanie i wartość działki. Może to ograniczyć możliwość rozbudowy nieruchomości i w związku z tym, wymaga wypłaty wyższego wynagrodzenia. Wysokość rekompensaty jest również uzależniona od ogólnej wartości działki i charakteru jej wykorzystywania, a także od ilości użytkowników drogi służebnej.