Zmaganie się z komornikiem jest nie tylko stresujące, ale może też mieć realny wpływ na naszą przyszłość. Istnieją jednak skuteczne metody ochrony przed egzekucjami komorniczymi, które nazywamy antywindykacją. Na czym to polega, w czym specjalizuje się antykomornik i czy faktycznie może pomóc?
Antywindykacją nazywamy legalne działania mające na celu ochronę praw dłużnika, poprawę jego sytuacji finansowej oraz minimalizowanie skutków windykacji. Antykomornik skupia się więc na analizie zgodności działań wierzyciela lub komornika z obowiązującym prawem, a także na podejmowaniu skutecznych działań, które prowadzą do ostatecznego wyjścia z długów. Antywindykatorzy dbają też o to, by egzekucja należności odbywała się w zgodzie z poszanowaniem praw dłużnika.
Co obejmuje antywindykacja?
Antykomornik podejmuje działania dopasowane do konkretnej sytuacji, w pierwszej kolejności decydując się na te o jak najmniej negatywnym oddziaływaniu na przyszłość osoby zadłużonej. W wielu przypadkach antywindykator stosuje szereg różnych czynności, kierując się zawsze dobrem klienta.
Antywindykacja może obejmować:
doradztwo prawne i pośrednictwo w kontakcie z windykatorem/komornikiem, analizę umów i dokumentacji, w tym weryfikację zasadności i wysokości roszczenia, wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego i obronę procesową, negocjacje z wierzycielami w celu uzyskania korzystniejszych warunków spłaty, wsparcie przy restrukturyzacji firmy, pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, jeśli inne metody nie przyniosły efektu, zabezpieczenie majątku osoby zadłużonej przed nieuzasadnioną sprzedażą, złożenie skargi na czynności komornika, jeśli ten działa niezgodnie z prawem, odzyskanie środków niesłusznie pobranych lub zlicytowanych przez komornika, wnioskowanie o zawieszenie lub umorzenie egzekucji komorniczej.
Czy antywindykacja jest skuteczna?
Mogłoby się wydawać, że z chwilą wszczęcia postępowania egzekucyjnego i wydania prawomocnego wyroku nic już się nie da zrobić – mówi Łukasz Białkowski z kancelarii oddłużeniowej Portal Dłużnika – jednak na tym etapie nadal można dojść do porozumienia z wierzycielami i wstrzymać egzekucję komorniczą. Białkowski, który od ponad 20 lat działa w branży oddłużeniowej, tłumaczy, że skuteczne oddłużanie można przeprowadzić również w trakcie otwartego postępowania egzekucyjnego, gdyż po wydaniu wyroku dłużnik dostaje czas na spłatę zadłużenia.
Jest to moment, w którym trzeba działać, najlepiej z pomocą antykomornika, który przeanalizuje konkretną sytuację i zaproponuje dostępne opcje. Po wydaniu wyroku wciąż można bowiem prowadzić negocjacje z wierzycielem, a także żądać zawieszenia postępowania, pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego lub zwolnienia od egzekucji przedmiotów zajętych przez komornika.
Skuteczność działań antykomornika zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji osoby zadłużonej, a najlepsze rezultaty można osiągnąć na wczesnym etapie, dlatego nie warto czekać do ostatniego momentu, by skontaktować się z kancelarią oddłużeniową.
Co może wynegocjować antykomornik?
Najpopularniejszą, a zarazem najbezpieczniejszą formą wsparcia antykomorniczego, są negocjacje. Bazując na doświadczeniu, Białkowski wskazuje, że negocjacje z wierzycielami mogą prowadzić do ugody i redukcji skutków egzekucji komorniczej – w następstwie skutecznych negocjacji wierzyciel może wstrzymać czynności egzekucyjne i zaczekać na spłatę długu. Takie rozmowy nie są łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów od oddłużania. Ekspert zdecydowanie odradza natomiast ratowanie się tzw. pożyczkami z komornikiem czy kredytami oddłużeniowymi, które oferują parabanki – jest to tylko kolejny dług, który nie przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej.
Pamiętajmy też, że głównym celem wierzyciela jest odzyskanie pieniędzy, dlatego nie bójmy się negocjować. Firmy pożyczkowe często zgadzają się na nowe warunki spłaty długu, gdyż jest to dla nich sygnał, że dłużnik chce współpracować i zwrócić należność. Wizyta w sądzie nie jest bowiem przyjemna dla żadnej ze stron.