Nieodnawialne źródła energii - przykłady, produkcja, wpływ na środowisko naturalne

Nieodnawialne źródła energii - przykłady, produkcja, wpływ na środowisko naturalne

Energia elektryczna i cieplna jest podstawą zarówno naszej codzienności, jak i rozwoju gospodarki. Do produkcji energii wykorzystuje się obecnie wciąż głównie nieodnawialne jej źródła. Dowiedzmy się, jakie są to źródła oraz sprawdźmy, jakie wady i zalety ma produkcja energii w taki sposób.


Nieodnawialne źródła energii — co to jest? 

Nieodnawialne źródła energii to wszystkie te, które w procesie produkcji energii elektrycznej ulegają wyczerpaniu. Ich zasoby maleją wraz z użyciem. Mówiąc dokładniej, takie źródła energii należą do nieodnawialnych zasobów przyrody, które nie uzupełniają się na tyle szybko, by można nadążyć za ich użyciem. Tym samym, ich używanie wiąże się ze zmniejszeniem lub całkowitą utratą naturalnych zasobów. Nazywa się je także konwencjonalnymi źródłami energii. 

Jakie nieodnawialne źródła energii wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej? 

Nieodwracalne źródła energii można podzielić na dwie grupy, czyli paliwa kopalne i energię jądrową. W Polsce jednak do pozyskiwania energii elektrycznej wykorzystuje się jedynie te drugie. Podstawowymi surowcami używanymi w tym celu w naszym kraju jest: 

  • węgiel kamienny 
  • węgiel brunatny 
  • ropa naftowa
  • gaz ziemny 

W Polce głównym źródłem energii jest węgiel. Pochodzi z niego bowiem ponad połowa wytwarzanej energii elektrycznej. Co więcej, Polska jest także największym producentem węgla kamiennego w całej Unii Europejskiej. Jednak w związku z tym, że proces spalania węgla wytwarza ogromne ilości dwutlenku węgla, w wielu krajach europejskich wydobycie oraz zużycie tego surowca znacznie spadło w porównaniu z poprzednimi latami.  

Wady i zalety nieodwracalnych źródeł energii 

Stosowanie nieodwracalnych źródeł energii jest wciąż powszechne przede wszystkim ze względu na niski koszt produkcji. To wiąże się także z niższymi cenami prądu. Konwencjonalne źródła energii są też stosunkowo łatwo dostępne i niezawodne, ponieważ nie są zależne od warunków pogodowych. 

Wykorzystywanie nieodwracalnych źródeł energii ma wiele minusów. Przede wszystkim ma to negatywny wpływ na środowisko. Zarówno proces wydobycia tych surowców, jak i ich spalanie przyczynia się emisji dwutlenku węgla i innych szkód, jak choćby integracja w środowisko naturalne. Z tego też powodu to odnawialne źródła energii niewątpliwie stanowią przyszłość energetyki. Tutaj bowiem do wywarzania prądu wykorzystuje się niewyczerpalne zasoby, takie jak choćby energię wiatru, czy promieni słonecznych. A co najważniejsze, odnawialne źródła energii cechują się niską emisyjnością.