Zastosowanie robotów w branży rozrywkowej

Zastosowanie robotów w branży rozrywkowej

Nikogo nie dziwią dziś roboty wykorzystywane na liniach produkcyjnych fabryk, czy pomagające w codziennych czynnościach - odkurzaniu, gotowaniu, itp. Warto jednak wiedzieć, że podobne maszyny mogą też znajdować zastosowanie w branży rozrywkowej. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie. Sprawdzimy, czy to innowacyjne rozwiązanie rzeczywiście może pozytywnie wpłynąć na rozrywkę.


Roboty w branży rozrywkowej

Kultura i rozrywka tylko pozornie nie są niezbędnymi dziedzinami naszego życia. To właśnie dzięki nim możemy bowiem odpocząć po pracy, “naładować akumulatory”, czy rozwijać swoją kreatywność. Jak się okazuje, także w tej przydatnej dziedzinie znalazło się sporo zastosowań dla inteligentnych maszyn. Roboty w rozrywce są coraz bardziej skomplikowane, pomysłowe i dają naprawdę dużo radości. Wśród rozrywkowych robotów znajdziemy zarówno roboty muzyczne, symulatory używane w parkach rozrywki, a także wiele innych rodzajów.

Niektóre roboty w rozrywce są wciąż tylko ciekawostkami - prototypami, które nigdy nie wejdą do masowego użytku. Inne z kolei są gotowymi produktami, dostępnymi w sprzedaży.

Symulator roller coastera

Do tej drugiej grupy należy pierwszy z robotów, o którym warto wspomnieć. Producenci KUKA i BEC stworzyli w pełni funkcjonalny symulator kolejki górskiej. W tym połączono solidne ramię z fotelami dla uczestników takiej wirtualnej przejażdżki. Ramię może poruszać śmiałkami w pełnym zakresie 360 stopni, a dopełnieniem są gogle VR noszone przez każdego z nich. Połączenie generowanego obrazu i odczuwalnych przeciążeń i wychyleń daje wrażenia bardzo zbliżone do prawdziwej kolejki rollercoaster. Być może dla wielu osób ta forma rozrywki będzie jeszcze większym przeżyciem. Robot może bowiem wyświetlić obraz z miejsc, w których typowe kolejki górskie nie mogłyby powstać - w kosmosie, pod wodą, czy w świecie pełnym dinozaurów!

Ramię robota

Roboty w rozrywce i muzyka

Jak się okazuje, zastosowanie robotów w rozrywce dotyczy też branży muzycznej. Przemyślany robot z odpowiednim oprogramowaniem może bowiem z bardzo dobrym skutkiem zastąpić prawdziwego muzyka. I o ile elektroniczne pianinko odgrywające proste melodie nikogo nie dziwi, to elektroniczny uczestnik prawdziwej kapeli - jak najbardziej tak!

Połączenie możliwości manualnych robota wraz z odpowiednią bazą danych może spowodować, że robot odegra dowolną melodię, a nawet wymyśli własną! Może przy tym dopasować się do tego, co grają pozostali członkowie zespołu, grać w odpowiednim tempie, czy tonacji. W azjatyckich krajach, głównie Japonii i Korei Południowej, popularne stały się też koncerty z udziałem robotów. Niektóre kapele posiadają nawet cyber frontmenów wyświetlanych na ekranie lub będących hologramem chodzącym po scenie! Czy taka będzie przyszłość muzyki? Być może tak!

Roboty - przyjaciele

Ciekawą formą wykorzystania eś też roboty w rozrywce służące za towarzystwo. Niekoniecznie muszą być jednak zabawkami dla dzieci. Taki elektroniczny kompan może pomagać pacjentom w szpitalnej recepcji lub z powodzeniem zastąpić domowego zwierzaka. Komunikacja odbywa się przy użyciu syntezatora mowy, a bardziej zaawansowane modele mogą też rozumieć nas - przetwarzając naszą mowę na tekst. To imponujące!

Więcej informacji można znaleźć na stronie AI Business.