Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - ile to kosztuje?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - ile to kosztuje?

Polskie prawo przewiduje możliwość redukcji lub umorzenia zobowiązań osoby fizycznej, która w wyniku niezawinionej niewypłacalności nie jest w stanie spłacać swoich długów. Dzięki specjalnej procedurze sądowej, nazywanej upadłością konsumencką, istnieje szansa na oddłużenie osób, które przestały być wypłacalne. Obowiązujące od 2020 roku przepisy znacznie uprościły postępowanie sądowe. W jakich okolicznościach można przeprowadzić upadłość konsumencką i ile to kosztuje?

Informacji niezbędnych do opracowania artykułu dostarczyła kancelaria adwokacka Gdańsk - Adrian Wrocławski


Na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową skierowaną do osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz nieposiadających spółki. Mowa tu o osobach, które co najmniej od trzech miesięcy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań. Zanim w życie weszły nowe przepisy, ogłoszenie upadłości konsumenckiej było umożliwiane tylko osobom, które nie doprowadziły do zadłużenia z powodu rażących zaniedbań, lecz przestały być wypłacalne w wyniku choroby czy utraty pracy. Obecnie sąd patrzy przychylniej również na dłużników, którzy zbyt lekko korzystali z kredytów i pożyczek.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma skutkować zaspokojeniem wierzycieli (np. z majątku dłużnika), sąd najczęściej ustala więc plan ich spłaty. Procedura wiąże się także z umorzeniem części lub całości długów.

Upadłość konsumencka – opłata za wniosek i brak majątku

Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest symboliczna i wynosi 30 zł. Będą musiały ponieść ją osoby, które posiadają jakikolwiek majątek i osiągają dochody. Brak majątku nie oznacza, że nie można przeprowadzić procedury. W takich przypadkach można starać się o zwolnienie z opłaty, a wniosek złożyć wraz z oświadczeniem o stanie majątkowych i dochodach. 

Upadłość konsumencka a koszty

W wielu przypadkach postępowanie sądowe związane z ogłoszeniem upadłości jest żmudne i skomplikowane, a gra toczy się o wysokie stawki. Złożenie wniosku nie gwarantuje także całkowitego umorzenia długów. Jeśli sąd ogłosi upadłość części zadłużenia, może nakazać dłużnikowi oddanie samochodu czy nawet mieszkania. Z tego powodu wiele osób zwraca się o pomoc do kancelarii prawnej, która może doradzić, czy upadłość konsumencka jest w danym przypadku najlepszą opcją, a także będzie się starała uzyskać najlepsze warunki dla dłużnika. W przypadku, gdy osoba fizyczna korzysta z usług prawnika, koszt ogłoszenia upadłości konsumenckiej, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, może się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wynagrodzenie syndyka i koszty postępowania

Wynagrodzenie dla syndyka to główna część kosztów postępowania sądowego związanego z upadłością konsumencką. Koszt ten zależy od nakładu wysokości masy upadłościowej, stopnia zaspokojenia wierzycieli i nakładu pracy syndyka. Jeżeli majątek dłużnika nie jest wystarczający, aby pokryć te koszty, są one tymczasowo pokrywane przez Skarb Państwa. 

Informacji niezbędnych do opracowania artykułu dostarczyła kancelaria adwokacka Gdańsk - Adrian Wrocławski

Źródło: Publikacja partnera