Remont kuchni. Jak sprawić aby przebiegł łatwo?

Remont kuchni. Jak sprawić aby przebiegł łatwo?

Kuchnia, to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. To serce każdego domu. Tam przygotowujemy posiłki, wspólnie je jemy, spędzamy miły czas. Dlatego remont kuchni to nie lada wyzwanie. Z pewnością chcielibyśmy aby poszedł gładko, szczególnie, jeżeli przeprowadzamy go w miejscu, gdzie już mieszkamy. Jak sprawić aby remont kuchni przebiegł łatwo i bez niepotrzebnego stresu? Warto wszystko zaplanować przed rozpoczęciem prac. Warto pomyśleć także ile jesteśmy w stanie przeprowadzić we własnym zakresie. To wszystko pomoże nam przeprowadzić tani remont kuchni.


Od czego zacząć remont kuchni?

Odpowiedź jest jedna: to zależy. Od tego czy mamy w planach przeprowadzić gruntowny remont kuchni, z wymianą starych płytek, mebli kuchennych i wymianą instalacji czy planujemy jedynie delikatne odświeżenie wnętrza i niewielką metamorfozę. Inną kwestią jest także urządzanie zupełnie nowej kuchni np. w nowobudowanym domu jednorodzinnym. Dlatego też nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile kosztuje remont kuchni. W przypadku małych kuchni lub niewielkiego odświeżenia koszt remontu kuchni nie będzie tak wysoki. Inaczej sprawa ma się, jeżeli planujemy przeprowadzić gruntowny remont. Wtedy cena może wynieść nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Na cenę tę duży wpływ ma także fakt czy planujemy prace remontowe przeprowadzić samodzielnie czy będziemy musieli skorzystać z pomocy fachowców. Ekipa remontowa to często duży wydatek.

Jak przygotować projekt kuchni?

Przy gruntownym remoncie kuchni warto przygotować projekt, który ułatwi rozmieszczenie sprzętów tak aby pomieszczenie było funkcjonalne. Często taki projekt może być przygotowany przez firmę, u której wybierzemy meble kuchenne. Szczegóły projektu to kwestia bardzo indywidualna, na którą wpływ mają takie kwestie jak wielkość i usytuowanie pomieszczenia oraz nasze własne preferencje. Istnieje jednak jedna ważna zasada, które powinniśmy przestrzegać podczas planowania kuchni: zachowanie trójkąta roboczego. Chodzi o odpowiednie usytuowanie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Takie ułożenie pomieszczenia zapewnia odpowiednią ergonomię. Warto o to zadbać podczas remontu kuchni.

AGD - wolnostojące czy do zabudowy?

Obecnie wybór sprzętów agd jest na tyle duży, że możemy przebierać w stylach i kolorach. Sprzęt to bardzo ważne wyposażenie kuchni. Na szczęście bez problemu dopasujemy sprzęt do jej stylu. Pierwszą rzeczą o której powinniśmy pomyśleć to to, czy decydujemy się na sprzęty zabudowane czy wolnostojące. Druga opcja jest przeważnie tańszym rozwiązaniem, gdyż nie potrzebny jest dodatkowy montaż mebli. Coraz częściej możemy znaleźć sprzęty wolnostojące takie jak np. kuchenka gazowo-elektryczna, które wyglądają ciekawie i są bardzo praktyczne.

Płyta grzewcza - jaką wybrać?

Wybór kuchenki to także bardzo ważna część remontu. Użytkujemy ją praktycznie codziennie, dlatego warto wybrać taką, która będzie praktyczna. Czym różni się płyta elektryczna od indukcyjnej? Obydwie zasilane są na prąd, potrzebna więc jest odpowiednia instalacja elektryczna, jednak płyta indukcyjna taka jak np. płyta indukcyjna Samsung jest dużo bardziej ekonomiczna i zapewnia szybsze podgrzanie niż płyta elektryczna. Należy pamiętać, że do gotowania na płycie indukcyjnej potrzebne są specjalne garnki i patelnie.

Remont kuchni krok po kroku

  • przygotowanie pomieszczenia: skucie starych płytek
  • prace instalacyjne
  • wykończenie ścian
  • wymiana podłogi
  • montaż mebli kuchennych
  • wstawianie AGD
  • wykonanie oświetlenia
  • ostatnie szlify - sprzątanie i dekorowanie
Źródło: MarketPortal.pl