Zbiorniki przeciwpożarowe i ich zastosowanie

Zbiorniki przeciwpożarowe i ich zastosowanie

Ugaszenie pożaru jest trudnym i wymagającym zadaniem. Od wielu lat w takich akcjach pomagają zbiorniki przeciwpożarowe, które sprawiają, że opanowanie sytuacji staje się łatwiejsze. Jednak na wybudowanie tego rodzaju zbiorników nie może zdecydować się każdy. W tym przypadku trzeba działać zgodnie z  normami prawnymi. Chcesz dowiedzieć się, czym jest przeciwpożarowy zbiornik i gdzie można go zastosować? Tego dowiesz się po zapoznaniu z naszym artykułem, gdzie dokładniej wyjaśniamy to pojęcie.


Czym jest zbiornik przeciwpożarowy? 

Zbiorniki przeciwpożarowe to obiekty o różnorodnym kształcie, które mogą być ze sobą połączone. W nich gromadzi się woda, dzięki której możliwe jest ugaszenie pożaru.  Warto wiedzieć, że najczęściej znajdują się ona w miejscach, gdzie w razie pożaru może pojawić się problem z dostarczeniem dużej ilości wody, która jest przecież niezbędna w takiej sytuacji. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na taką inwestycję trzeba działać zgodnie z prawem. Szczególnie ważny jest jeden szczegół, a mianowicie to, że można pobierać wodę z hydrantu, którego wydajność wynosi około 10dm/s. 

Do czego przeznaczone są zbiorniki przeciwpożarowe? 

Tego rodzaju zbiorniki są przeznaczone do gromadzenia wody, która będzie potrzebna do ugaszenia pożaru gdy dojdzie do jego rozwoju. Warto wiedzieć, że sprawdzają się zarówno przy pożarach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najczęściej są stosowane w budynkach mieszkalnych, gdzie znajduje się wiele osób. Mogą być zastosowane w budynkach przeznaczonych do użytku publicznego. Często stanowią wyposażenie obiektów gospodarczych, a także magazynów lub innych budynków przemysłowych. Ich obecność jest niezbędna w takich sytuacjach, jednak warto wiedzieć, że przy ich wybudowane trzeba spełniać wszystkie normy prawne, które narzucone są przez rządzących. 

Gdzie można umieścić zbiorniki przeciwpożarowe? 

Zbiorniki przeciwpożarowe mogą zostać umieszczone w budynkach, które przeznaczone są do użytku publicznego, które mają dużą powierzchnię. Warto wiedzieć, że są również potrzebne w budynkach zbiorczego zamieszkania. Potrzeba ich zamontowania pojawia się w sytuacjach, kiedy powierzchnia pożarowa ma więcej, niż 100 metrów kwadratowych. Jeśli w jednym budynku przebywa ponad pięćdziesiąt osób również należy zadbać, by w pobliżu znajdował się zbiornik przeciwpożarowy. 

Okazuje się, że jest to zbiornik, który zwiększa szanse na ugaszenie pożaru, jeśli on wystąpi. Jednak nie można zdecydować się na jego budowę w dowolnym miejscu, ponieważ przeznaczony jest do określonych budynków i miejsc publicznych. 

Źródło: MarketPortal.pl