Handel we wszystkie niedziele, to 300 tys. nowych miejsc pracy

Handel we wszystkie niedziele, to 300 tys. nowych miejsc pracy

Przywrócenie handlu we wszystkie niedziele przyczyni się do ożywienia polskiej gospodarki, która znalazła się na krawędzi recesji z dominującym scenariuszem „miękkiego lądowania”.


Koalicja Obywatelska jeszcze przed wyborami obiecywała likwidację niedziel niehandlowych. Chce jednak, aby każdy pracownik miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę. Trzecia Droga z kolei wpisała w swoim programie dwie niedziele handlowe w miesiącu. Lewica za to proponuje dwa i pół razy wyższe wynagrodzenie za pracowanie w niedzielę oraz tak jak KO, dwie wolne niedziele w miesiącu.

Zatrudnieni mieliby dostawać wyższe pensje. Pracodawcy i związki zawodowe chcą konsultować przepisy znoszące niedziele niehandlowe.

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018r. 2 mln osób w Polsce pracuje w handlu, a obroty z handlu generują ok. 15% PKB. 

- Nawet 300 tys. nowych miejsc pracy może powstać, jeżeli nowy rząd będzie miał odwagę przywrócić handel w niedziele – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors. 

Rezygnacja z zakazu handlu, to 100 mld zł więcej dla gospodarki. I nawet 300 tys. nowych miejsc pracy.  

- Po zniesieniu zakazu nowe miejsca pracy powstaną nie tylko w handlu, ale także w przemyśle czy logistyce – dodaje G.Mroczek z Cream Property Advisors. 

Źródło: MarketNews24
MarketNews24