Średnio tylko siedem z aplikujących osób trafia na rozmowę kwalifikacyjną

Średnio tylko siedem z aplikujących osób trafia na rozmowę kwalifikacyjną

Około 20 godzin zajmuje rekruterowi przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego dla jednej firmy. Przygotowanie oferty, selekcja CV, a następnie kontakt z wybranymi kandydatami i w końcu… rozmowa. Do tego należy doliczyć również opracowanie testów psychologicznych czy tzw. case’ów. Praca rekrutera jest bardzo aktywna i wymaga zaangażowania. Jednak my, z poziomu przyszłego pracownika, często bagatelizujemy tę profesję.


Proces rekrutacji to nie tylko rozmowa kwalifikacyjna. To seria wielu działań, które rekruter musi wykonać. Otrzymuje on ok. 90 CV. Następnie rozpoczyna wstępną selekcję kandydatów, z których wybiera od 4 do 12 osób. Średnio z 7 spotka się na rozmowie.

„Rekruterzy na rozmowie kwalifikacyjnej powinni brać pod uwagę całokształt czynników. Zarówno te, które widzimy (to, w jaki sposób kandydat się wita, jak jest ubrany), jak i doświadczenie przydatne na dane stanowisko” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Hanna Listek, dyrektor zarządzający w firmie Polski HR Doradztwo Personalne.

Aby zobiektywizować swój wybór, rekruterzy często wspomagają się różnego rodzaju testami. Najpopularniejsze z nich są psychologiczne i kompetencyjne. Coraz częściej w swojej pracy wykorzystują też bardziej wyrafinowane narzędzia, jak np. assessment center. „Mają one na celu sprawdzenie kandydata w środowisku pracy” – stwierdza ekspertka.

Źródło: infoWire.pl