Domowe weki zmniejszają zyski firm przetwórczych

Domowe weki zmniejszają zyski firm przetwórczych

Ponad połowa Polaków, zamiast kupować gotowe przetwory w sklepie, przygotowuje je samodzielnie. Jesteśmy wierni rodzinnej tradycji, a może nie mamy zaufania do producentów żywności?


48% Polaków przygotowuje przetwory, ponieważ pragnie żyć zdrowo. „Coraz więcej z nas chce mieć pewność, że wie, co je. Samodzielnie przygotowane przetwory dają nam taką możliwość. Sami decydujemy o proporcjach używanych składników i jesteśmy pewni, że do słoików nie trafiają żadne sztuczne konserwanty” – zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji z firmy Provident Polska.

Nie jest to jednak jedyny powód samodzielnego robienia przetworów. Choć najbardziej liczy się dla nas kontynuowanie rodzinnej tradycji (59%), niebagatelną rolę odgrywa także oszczędność (38%). „Przetwory przygotowujemy z plonów zebranych z własnego pola lub własnej działki (61%). Nie chcemy, by warzywa i owoce, do których mamy dostęp, się zmarnowały” – mówi Przemysław Kasza, ekspert ds. badań rynkowych z firmy Provident Polska.

Przetwory najczęściej robią mieszkańcy wsi (65%). W dużych miastach jest to znacznie rzadsze (35%). Warto zauważyć, że na przygotowywanie przetworów bardzo często decydują się członkowie gospodarstw domowych składających się z minimum czterech osób. Co ciekawe, 27% badanych chętnie dzieli się przetworami z dalszą rodziną oraz znajomymi.

Ci, którzy nie przygotowują przetworów, zazwyczaj uzasadniają to brakiem czasu i umiejętności (43%). 38% badanych twierdzi, że tańsze i tak samo smaczne produkty są w stanie kupić w sklepach. 17% brakuje natomiast miejsca, gdzie mogliby przechowywać weki.

Źródło: infoWire.pl