Co drugi Polak odczuwa stres na myśl o pracy

Co drugi Polak odczuwa stres na myśl o pracy

Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej. Niestety, jesteśmy również na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o zestresowanie pracowników. 54% z nas odczuwa niepokój i napięcie w miejscu zatrudnienia. Czy możemy zrobić coś, co zapewni nam w pracy choć trochę spokoju?


72% stresujących się pracowników niepokoi reorganizacja pracy i niepewność zatrudnienia. 66% czuje się nadmiernie obciążonych służbowymi obowiązkami. 59% pada ofiarą niedopuszczalnych zachowań, takich jak mobbing. 57% przy wypełnianiu zadań nie może liczyć na wsparcie ze strony przełożonych i kolegów. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak część tej statystyki jesteśmy w stanie poprawić.

Wiele zależy od naszej postawy. Tak naprawdę sporo nerwów niepotrzebnie fundujemy sobie sami. Jeśli przychodzimy spóźnieni, kłócimy się ze współpracownikami o drobiazgi i więcej czasu spędzamy na kawie lub papierosie niż przy biurku, to trudno spodziewać się wówczas dobrych wyników czy pochwał szefa. „Takie zachowania utrudniają rozwój kariery i sprawiają, że często boimy się poprosić o podwyżkę, bo wiemy, ile grzechów mamy na sumieniu” – zauważa w rozmowie z serwisem infoWire.pl business coach Irena Sowińska, dyrektor Instytutu Prosperity.

Aby nie martwić się brakiem czasu lub kiepskimi wynikami, po prostu skoncentrujmy się na pracy. „Planujmy zadania, zamiast działać w chaosie. Konsekwentnie realizujmy swój program dnia. Bądźmy asertywni. Szanujmy swój czas. Budujmy pozytywne relacje ze współpracownikami” – radzi ekspertka.

Minimalizacja napięć to także wyzwanie dla menedżerów. Praca w miłej atmosferze jest efektywniejsza, dlatego firmom powinno zależeć, by taką tworzyć. Jak to robić? Przede wszystkim kadra zarządzająca musi wspierać, a nie wyłącznie kontrolować wyniki. Ważne jest również, aby stawiać pracownikom wymagania możliwe do zrealizowania, nagradzać sukcesy oraz odpowiednio motywować do działania.

Źródło: infoWire.pl