Polacy chcą korzystać z usług pośredników kredytowych

Polacy chcą korzystać z usług pośredników kredytowych

W mediach od tygodni toczy się debata o kształcie ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Profesjonalni pośrednicy kredytowi są zdania, że nowe regulacje są niezbędne do rozwoju odpowiedzialnego rynku i bezpieczeństwa kredytobiorców. Jednak niektóre z proponowanych przez rząd zapisów będą miały bardzo negatywny wpływ na całą branżę, mogąc wręcz doprowadzić do jej upadku. Mowa o zakazie wynagradzania pośredników przez banki i przerzucenie płatności za usługi pośredników i doradców kredytowych na klientów.


O zdanie Polaków na ten temat zapytała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych, przy pomocy domu badawczego Maison&Partners.

Polacy nie chcą sami wybierać kredytu

Z badań wynika, że dla 85% Polaków wybór dobrego kredytu hipotecznego jest trudny, a 76% badanych chciałoby, aby ktoś im pomógł w podjęciu decyzji. Jest to zdanie zarówno osób, które już przechodziły przez proces kredytowy, jak i tych, które dopiero zamierzają wziąć kredyt. Osoby, które spłacają obecnie kredyt, aż w 43% przypadków korzystały z pomocy pośrednika kredytowego. Natomiast 64% tych, którzy dopiero rozważają taką decyzję, wyraża chęć skorzystania z jego porad.

– Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badań by móc potwierdzić to, co ci z nas, którzy na co dzień zajmują się pośrednictwem kredytowym wiedzą – że pełnimy ważną rolę społeczną, że znakomita większość z prawie 20 tys. ludzi pracujących w tej branży rzetelnie i uczciwie wykonuje swoją pracę. Polacy chcą pośredników i bezpłatnego do nich dostępu – tłumaczy Artur Nowak – Gocławski z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, Przewodniczący Komitetu KPF.

Jeżeli przepisy wejdą w życie w proponowanym przez rząd kształcie, zaledwie 29% Polaków, którzy już spłacają kredyt, skorzystałoby ponownie z usług pośrednika. Jeszcze gorzej na płatne usługi pośredników reagują osoby, które decyzje kredytowe mają przed sobą – tylko 20% z nich gotowych jest na dodatkowe koszty. Dla porównania, gdyby w tej kwestii przepisy się nie zmieniły, to skorzystanie z takich usług deklaruje aż 2/3 Polaków.

80% kredytobiorców jest zadowolonych z pomocy pośrednika

W badaniu zapytano także, jak pracę pośrednika oceniają osoby, które skorzystały z jego usług. Okazuje się, że aż dla 80% osób porady były pomocne, rzetelne i wiarygodne oraz świadczyły o dużym rozeznaniu w rynku. Podobnie osoby te oceniały doradztwo pracowników banku, jednak pośrednicy zostali ocenieni jako bardziej uczciwi i niezależni. Pomimo tak dobrej oceny pracy pośredników kredytowych, zaledwie 1/3 osób spłacających kredyt, zdecydowałaby się na ponowne skorzystanie z ich usług, jeżeli byłyby one płatne.

– Lata rzetelnej pracy większości pośredników kredytowych sprawiły, że ta profesja stała się użyteczna i oczekiwana przez klientów. Staliśmy się też ważnym, efektywnym partnerem dla banków. Mamy świadomość, że mimo odpowiedzialnych działań profesjonalnej części rynku, nie uniknęliśmy błędów w naszej pracy i chcemy zrobić wiele, by tych błędów uniknąć w przyszłości. Dlatego też nie mówimy tylko o negatywnych konsekwencjach proponowanych zapisów ustawy, ale przede wszystkim o tym, że mamy rozwiązania, które uczynią branżę jeszcze bardziej transparentną i bezpieczną dla jej interesariuszy. Wsłuchując się w głosy uczestników parlamentarnej Komisji Finansów Publicznych, której posiedzenie odbyło się 24 stycznia br., głosy przedstawicieli urzędów oraz posłów, dostrzegliśmy szansę na takie właśnie podejście do tej bardzo ważnej dla rynku sprawy, w którym koncentrujemy się na szukaniu najlepszych dla klientów rozwiązań – dodaje Artur Nowak – Gocławski.

Polacy chcą mieć wybór

Zdecydowana większość, bo aż 92% Polaków jest zdania, że zmian w przepisach nie powinno się wprowadzać, a przynajmniej nie w planowanym kształcie: ponad jedna trzecia (36%) jest za pozostawieniem obecnego modelu wynagradzania, przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli nad jakością pracy pośredników. 56% natomiast chce mieć wybór, czy skorzystać z bezpłatnego pośrednictwa, czy z płatnego doradztwa i uważa, że najlepsze byłoby równoległe funkcjonowanie obu tych modeli. Wyniki badań jednoznacznie wskazują jednak, jak dużą barierę skorzystania z usług pośredników kredytowych może stanowić konieczność ich opłacenia z własnej kieszeni – przypuszczalnie przy dopuszczeniu obu modeli, więcej osób decydowałoby się korzystać z usług doradców opłacanych z prowizji bankowej.

Tylko 8% respondentów oczekuje wprowadzenia (jako wyłącznego) modelu doradztwa odpłatnego przez klientów.

– Polacy, co obrazują jednoznacznie wyniki badań, nie tylko potrzebują, ale już dziś doceniają pozytywną rolę usług, świadczonych przez pośredników w zakresie kredytu hipotecznego. I jest to niezwykle ważny głos. Ten rodzaj mądrości zbiorowej winien być ważną wskazówką dla legislatorów, a w większym jeszcze stopniu dla Ustawodawcy – Polacy oczekują zdecydowanie, że model pośrednictwa, jaki obecnie funkcjonuje będzie utrzymany. Jednocześnie klienci, zarówno Ci którzy już skorzystali z usług pośrednika, jak i ci, którzy dopiero zamierzają to zrobić, nie chcą tracić tego co dobre, co już posiadają, a oczekują, że aktualny model bezpłatnego pośrednictwa zostanie uzupełniony przez model płatnego doradcy. Co ważne w kontekście procesu implementacji dyrektywy hipotecznej, realizacja tej społecznej rekomendacji byłaby zgodna z duchem europejskim tej dyrektywy – podsumowuje Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

Badanie zostało zrealizowane przez firmę Maison&Partners na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na zlecenie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Polacy chcą pośredników kredytowych

Źródło: KPF
KPF

INFORMACJE O MARCE

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców powstała 27 października 1999 roku i obecnie skupia ponad 80 kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, doradców i pośredników finansowych, instytucje pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą, zarządzające wierzytelnościami, sprzedające produkty tzw. odwróconej hipoteki oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. KPF posiada bogaty dorobek samorządowy jako partner społeczny w procesie legislacyjnym, polskim i europejskim. KPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Członek EUROFINAS – European Federation of Finance House Associations, zrzeszającej osiemnaście organizacji z krajów europejskich, reprezentujących bardzo poważną część europejskiego rynku kredytowego i ponad 1 200 instytucji finansowych. KPF ma w swoim dorobku badawczym już kilkaset raportów, koncentrując się merytorycznie na obszarze kredytu.