Wybory nie szokują rynków.
Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce to oczywiście ważna informacja, ale z punktu widzenia rynku walutowego nie jest aż tak istotna. Tym bardziej że wszystko wskazuje na to, iż ostateczny rezultat będzie bliski przewidywaniom. Oczywiście dla polskich mediów będzie to dziś temat nr 1, ale złoty przyjmuje to wszystko znacznie spokojniej niż dziennikarze.
Wybory a rynki walutowe
Po analizie medialnych doniesień można stwierdzić, że wszystkie komitety są zadowolone z rezultatów i każdy z osobna ogłasza swój sukces. Patrząc na entuzjazm spowodowany własnym wynikiem, a równocześnie przerażenie wywołane osiągnięciami przeciwników, można odnieść wrażenie, że wszystkie partie uzyskały ponadprzeciętnie dobry rezultat, a w parlamencie w jakiś magiczny sposób pojawiły się dodatkowe miejsca. Jednak to, co emocjonuje dziennikarzy politycznych, nie powoduje większego entuzjazmu u analityków ekonomicznych. Wyniki są zgodne z przedwyborczymi sondażami i trudno mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu. W tej chwili partia rządząca znajduje się delikatnie powyżej samodzielnej większości w Sejmie. O tym, jak bardzo rynki oczekiwały właśnie takiego finału, świadczą reakcje inwestorów. Polski złoty, wbrew apokaliptycznym wizjom części mediów, wcale nie zanurkował, a od rana nawet lekko się umacnia. Powód jest prosty - inwestorzy nie lubią niespodzianek, ale za to uwielbiają znane oraz pewne zasady gry i właśnie to otrzymali w tych wyborach.
Korekta na funcie
Na koniec zeszłego tygodnia obserwowaliśmy rajd GBP w górę, ale od poniedziałkowego porannego otwarcia brytyjska waluta niezmiennie traci (ok. godz. 12 próbuje przebić poziom 4,89 zł). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że od dołka w czwartek (4,79 zł) do górki w piątek (4,94 zł) zakres ruchu wyniósł aż 15 groszy. Po tak dynamicznej zmianie kilkugroszowa korekta nie powinna dziwić. Od rana funt spadł o 3 grosze i jest to prawdopodobnie wynik zarówno owej korekty, jak i dobrej kondycji złotego po wyborczej niedzieli. Przypomnijmy, że brytyjska waluta w ostatnim czasie mocno zyskała, a było to związane z informacjami o możliwym porozumieniu w sprawie granicy lądowej pomiędzy Irlandią Północną (czyli częścią Zjednoczonego Królestwa) a Republiką Irlandii. Jest to jeden z głównych problemów w brexitowych negocjacjach, więc jego rozwiązanie może oddalić widmo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.
Kolejne agencje ratingowe o Polsce
Mamy za sobą kolejne przeglądy ratingu Polski. Wszystkie trzy główne agencje podtrzymały swoje oceny polskiej gospodarki. W Moody’s mamy zwyczajowo o jedną notę lepiej niż w przypadku S&P i Fitch. We wszystkich przypadkach perspektywa jest stabilna, ale spodziewają się one spowolnienia w gospodarce w najbliższych kwartałach.
INFORMACJE O MARCE
Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.