Złoty najmocniejszy od wakacji.

Rynek liczy na podpisanie porozumienia I etapu między USA a Chinami. Nadzieje te osłabiają dolara, zwiększając apetyt na ryzyko i waluty krajów rozwijających się. Pozytywny zwrot dokonał się również względem oczekiwań na pomyślny finisz negocjacji brexitowych. Fed jest mocno podzielony w kwestii terminu zakończenia luzowania polityki pieniężnej. Dziś rewizja ratingu Polski przez agencje S&P oraz Moody’s.


Michał Sikora

Końcówka tygodnia przynosi zdecydowany wzrost apetytu na ryzyko, co przekłada się na poprawę sentymentu wokół walut krajów rozwijających się i napędza wzrosty notowań złotego. Motorem napędowym bieżącej fali optymizmu są pozytywne doniesienia w sprawach negocjacji handlowych oraz brexitowych. W poprzednich dniach coraz głośniej zaczęto mówić  o możliwościach zawarcia „małego” porozumienia między USA a Chinami, które miałoby obejmować pakt walutowy, wstrzymanie zaplanowanych na 15. października podwyżek ceł przez Waszyngton, złagodzenie restrykcji względem Huawei oraz zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych przez Chiny. Według D. Trump’a wczorajsze rozmowy przebiegały bardzo, bardzo dobrze. Prezydent posunął się nawet do oświadczenia, iż Pekin chce zawrzeć umowę i postawienia pytania: „ale czy ja chcę”. Dziś szef Białego Domu spotka się z wicepremierem Chin, co także jest odbierane jako pozytywny sygnał i wyraz chęci zakończenia trwającej od ponad roku wojny.

Optymistyczne komentarze pojawiły się również po wspólnym lunchu premierów Irlandii i Wielkiej Brytanii. W komunikacie po spotkaniu podkreślono, że porozumienie nadal jest możliwe i to w ustalonym terminie, czyli do końca października. Aby brexit przebiegł w sposób uporządkowany, ewentualna umowa musi zostać wypracowana najpóźniej podczas unijnego szczytu, który odbędzie się w przyszły weekend. Pozytywne doniesienia wyraźnie zwiększyły wycenę szans na uniknięcie czarnego scenariusza, napędzając rajd na funcie, który od wczoraj zyskał już 15 gr względem złotego.

Interesujące informacje napłynęły także z kluczowych instytucji centralnych. Protokół FOMC ujawnił, iż amerykańscy bankierzy debatowali nad tym, kiedy zakończyć okres dostosowywania stóp procentowych. W komitecie panuje wielka rozbieżność opinii na ten temat – podczas wrześniowego posiedzenia odnotowano 5 głosów przeciwko dalszym obniżkom kosztu pieniądza, 5 głosów za tym, by było to ostatnie cięcie i 7 głosów za kontynuowaniem luzowania do grudnia. Burzliwa dyskusja towarzyszyła także ostatniemu spotkaniu EBC i zaimplementowanemu pakietowi pomocowemu. Część bankierów tak zdecydowanie sprzeciwiała się wznowieniu programu skupu aktywów, że gotowa była poprzeć nawet głębszą obniżkę i tak już rekordowo ujemnych stóp procentowych, byle tylko do niego nie doszło.

Tydzień zakończy się rewizją ratingu Polski przez agencje S&P oraz Moody’s, jednak nie oczekuje się żadnych zmian w zakresie oceny czy jej perspektyw.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):

CHF/PLN – 3,8955 / 3,9312
EUR/PLN – 4,2892 / 4,3239
USD/PLN – 3,8799 / 3,9116
GBP/PLN – 4,8965 / 4,9465
EUR/USD – 1,0991 / 1,1087

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl