Mocna przecena franka przed wyrokiem TSUE.

Frank znacząco tanieje przed jutrzejszym wyrokiem TSUE. Obawy o recesję wyraźnie wzrosły po publikacji najgorszego od 10 lat indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu. Słabiej od prognoz wypadł także dzisiejszy raport ADP o zmianie zatrudnienia. Premier Johnson zapewnia o terminowym brexicie i ma przedstawić dziś nowy pomysł na irlandzką granicę.


Michał Sikora

Frank szwajcarski mocno tanieje w oczekiwaniu na decyzję TSUE ws. kredytów frankowych. Wczoraj kurs na moment odbił w reakcji na rozczarowujące dane z USA, ale dziś już powrócił do spadków. Kluczowy dla sektora bankowego i kredytobiorców  wyrok zostanie ogłoszony jutro. Jakikolwiek by on nie był powinien przynieść dalszy spadek ceny franka czy to z powodu realizacji zysków, czy też korzystnego orzeczenia dla banków (o ile inwestorzy nie zaczną gromadnie uciekać w bezpieczne przystanie z racji kiepskich publikacji ze Stanów Zjednoczonych).

Tymczasem nastroje na szerokim rynku wyraźnie się pogorszyły po wczorajszych danych zza Oceanu. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu miał we wrześniu powrócić powyżej granicznej wartości 50 pkt., ale zamiast tego zanotował nieoczekiwany zjazd do 47,8, co podobnie jak w przypadku wskazania dla Niemiec, stanowi najgorszy wynik od 10 lat i wzmaga obawy o nadchodzącą recesję. Rozczarowujące dane natychmiast rozbudziły spekulacje o konieczności dalszego luzowania polityki pieniężnej przez Fed, a prezydent Trump nazwał prezesa Powell’a „żałosnym”. Dziś zwolennicy stóp procentowych otrzymali kolejny argument w postaci słabszego raportu ADP o zmianie zatrudnienia. Wg niego we wrześniu przybyło w USA 135 tys. miejsc pracy, a spodziewano się wyniku rzędu 140 tys. Dodatkowo pokaźnie zrewidowano w dół sierpniowy odczyt, ze 195 tys. do 157 tys. Choć istotniejsze w tym zakresie będą piątkowe oficjalne dane rządowe, to dzisiejsza publikacja wstępnie negatywnie nastraja inwestorów. Coraz słabiej radzi sobie również krajowy przemysł, dla którego indeks PMI we wrześniu spadł do 47,8, kolejny miesiąc z rzędu meldując się poniżej bariery 50 pkt. Można jedynie pocieszać się faktem, iż na tle pozostałych europejskich gospodarek i tak jest to niezły wynik, zwłaszcza w porównaniu z dramatyczną sytuacją w Niemczech, gdzie ostateczne wskazanie wyniosło zaledwie 41,7.

Pozytywnie w tym obszarze zaskoczyły natomiast dane z Wielkiej Brytanii, gdzie pomimo niepewności związanej z brexitem odczyt indeksu PMI przemysłu wyraźnie przekroczył konsensus (48,3 vs prognoza 47). B. Johnson oświadczył dziś, iż Zjednoczone Królestwo wyjdzie z UE w ustalonym terminie, czyli 31. października, na preferowanych przez siebie warunkach albo bez umowy. Premier ma również przedstawić nowe rozwiązanie dla irlandzkiego problemu, które miałoby obejmować skomplikowany plan stworzenia dwóch granic: między Irlandią a Irlandią Płn. oraz między Irlandią Płn. a Wielką Brytanią, zgodnie z którym Irlandia Północna miała pozostać w specjalnych stosunkach z UE do 2025r. Obserwatorzy są mocno sceptyczni co do zainteresowania Brukseli taką ofertą.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):

CHF/PLN – 3,9859 / 4,0206
EUR/PLN – 4,3509 / 4,3835
USD/PLN – 3,9770 / 4,0076
GBP/PLN – 4,8760 / 4,9248
EUR/USD – 1,0878 / 1,0973

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl