Fed goni oczekiwania rynku.

Wieczorem Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych oraz przedstawi nowe projekcje makro. Rynek w pełni wycenia obniżkę i bardziej interesuje się dalszymi planami banku. Prace naprawcze w saudyjskich rafineriach idą sprawniej niż oczekiwano i mają zakończyć się do końca miesiąca. Nadal nie ma przełomu w negocjacjach dotyczących wizji irlandzkiej granicy po brexicie.


Michał Sikora

Dziś dla rynku liczy się wyłącznie posiedzenie Fed. Obniżka stóp procentowych o 25 pb. jest już w pełni wyceniona, więc uwaga inwestorów kieruje się bardziej w stronę dalszych planów Rezerwy Federalnej i szans na kolejne cięcia kosztu dolara. Decyzja w tej sprawie zapadnie o godz. 20, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prezesa Powell’a. Ponadto, bank opublikuje również nowe projekcje makroekonomiczne oraz zaktualizowany wykres kropkowy. Część amerykańskich bankierów jest zdecydowanie przeciwna dalszemu luzowaniu polityki pieniężnej, a dane o kondycji gospodarki potwierdzają ich argumenty. Poza tym, w ostatnim czasie relacje USA i Chin „poprawiły się” na tyle, że rynek wierzy w zawarcie porozumienia przejściowego, które pozwoliłoby odetchnąć całemu globowi.

Wreszcie, skokowy wzrost cen ropy po ataku na saudyjskie rafinerie teoretycznie również powinien hamować gołębie zapędy. W związku z tym, dzisiejsza obniżka stóp procentowych jawi się jako mocno wymuszona przez presję inwestorów, prezydenta Trump’a oraz luzowanie polityki przez liczne banki centralne świata, w tym przede wszystkim EBC i dlatego można spodziewać się, że prezes Powell będzie starał się utrzymać jastrzębią retorykę i pozostać na ścieżce „dostosowania w środku cyklu”. Realizacja takiego scenariusza powinna skutkować umocnieniem dolara, a wtedy złoty ponownie znajdzie się w odwrocie.

Wracając do sobotniego ataku dronowego, to rynkowe nastroje poprawiają się po komunikacie Arabii Saudyjskiej, iż prace naprawcze idą sprawniej niż oczekiwano. Koncern Aramco jest bliski przywrócenia 70% produkcji ropy, a powrót do pełnej sprawności ma zająć jedynie 2-3 tygodnie, dzięki czemu cena surowca powraca do wcześniejszych poziomów. Pozytywne informacje napłynęły również zza naszej zachodniej granicy, gdzie poprawiają się nastroje niemieckich inwestorów.

Indeksu instytutu ZEW w sierpniu zdecydowanie przebił rynkowe oczekiwania, odbijając się od dramatycznego wyniku -44,1 do -22,5 przy oczekiwaniach rzędu -37,8. Nadal nie ma natomiast przełomu w negocjacjach ws. brexitu. Pierwsze spotkanie nowego premiera Wielkiej Brytanii z szefem Komisji Europejskiej nie przyniosło niczego nowego, choć J.-C. Juncker przyznał, że porozumienie wciąż jest możliwe, ale potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):

CHF/PLN – 3,9364 / 3,9714
EUR/PLN – 4,3252 / 4,3593
USD/PLN – 3,9098 / 3,9416
GBP/PLN – 4,8672 / 4,9163
EUR/USD – 1,0994 / 1,1091

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl