Wielkie pompowanie.
Niemcy wpompują w gospodarkę miliardy euro w przypadku recesji. Chiny wycofały cła na 16 kategorii amerykańskich produktów. Seria porażek B. Johnsona zmusza go do szukania ugody z UE. RPP pozostawiła stop procentowe bez zmian. Jutro najważniejsze wydarzenia tygodnia, czyli posiedzenie EBC.
Płynące zewsząd zapewnienie instytucji centralnych o zamiarze wpompowania kolejnych pieniędzy w ratowanie tonących gospodarek podtrzymują dobre nastroje na rynkach. Poza gołębimi posunięciami EBC oraz Fed, pojawiła się również deklaracja niemieckiego ministra finansów, O. Scholza, iż tamtejszy rząd jest gotowy do wykonania zastrzyku finansowego na miliardy euro. Ponadto, dodatkowe środki łagodzące wpływ wojny handlowej oraz poprawiające kondycję przedsiębiorstw zamierza wprowadzić Pekin.
Chiny wykonały także mały pojednawczy gest względem USA, zdejmując cła z 16 kategorii amerykańskich produktów, licząc na podobne ustępstwa z drugiej strony. Reżim szczególnie byłby zainteresowany wycofaniem sankcji na Huawei, za co oferuje w zamian gotowość do wznowienia i zwiększenia zakupów amerykańskich produktów rolnych. Tym samym D. Trump znalazł się w kłopotliwej sytuacji, gdyż jeśli nie odpowie jakąś uprzejmością względem Chin, to on pozostanie tym złym. Z kolei, dalsze trzymanie się twardego stanowiska może kosztować go utratę szans na reelekcję, ponieważ wg sondaży przedwyborczych na razie mocno przegrywa z kandydatem Demokratów, J. Biden’em (pytanie, czy można wierzyć sondażom patrząc na przebieg poprzedniej kampanii).
Tymczasem brytyjski rząd przegrał 6 głosowań w 6 dni, ostatnie w sprawie powtórnego wniosku o rozpisanie przedterminowych wyborów. Prace parlamentu zostały zawieszone do 14. października, więc premier Johnson ma teraz dużo czasu na przemyślenia, choć twierdzi, iż to jemu zostały związane ręce. Szef Konserwatystów obiecał dążyć do wypracowania porozumienia z UE, kontynuując jednak jednocześnie przygotowania do wyjścia bez umowy.
Ostatnia seria porażek nowego premiera znacząco zmniejszyła ryzyko twardego brexitu i w połączeniu z dobrymi danymi makro zdecydowanie umocniła notowania funta. Jutro z kolei czeka nas najważniejsze wydarzenia tygodnia, czyli posiedzenie EBC. Rynek nadal nie ma pewności odnośnie skali działań, które podejmie bank. Wątpliwości dotyczą głębokości cięcia stóp procentowych oraz tego, czy M. Draghi zdecyduje się już teraz wznowić program skupu aktywów. Natomiast zakończone dziś spotkanie RPP nie doprowadziło do żadnych zmian w krajowej polityce pieniężnej. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):
CHF/PLN – 3,9601 / 3,9949
EUR/PLN – 4,3181 / 4,3522
USD/PLN – 3,9246 / 3,9562
GBP/PLN – 4,8326 / 4,8815
EUR/USD – 1,0936 / 1,1032