Twardy orzech do zgryzienia przez Fed.
Pozytywne nastroje na rynkach sprzyjają złotemu. Przedstawiciele USA i Chin spotkają się w Waszyngtonie na początku października. Raport z amerykańskiego rynku pracy z gołębim i jastrzębim akcentem. Dziś jeszcze dyskusja z udziałem prezesów Fed i SNB. Seria porażek B. Johnsona w brytyjskim parlamencie.
Na rynkach utrzymują się dobre nastroje po serii pozytywnych informacji o zmniejszających się napięciach geopolitycznych w różnych częściach globu. We Włoszech finalnie uformowany nowy rząd, a Hongkong po wielotygodniowych protestach wycofał się z wprowadzenia kontrowersyjnych przepisów o ekstradycji do Chin. Poza tym, przewrót w brytyjskim parlamencie mocno zmniejszył ryzyko twardego brexitu. Sprzyjające wiadomości dla wyceny walut krajów rozwijających się napłynęły także ze sfery makro amerykańskiej gospodarki oraz w postaci komunikatu o planowanej kolejnej rundzie rozmów handlowych między USA i Chinami na początku października. Rynki dawno nie otrzymały tak pozytywnego zastrzyku informacji, dzięki czemu notowania złotego wyraźnie odreagowują ostatnie spadki.
Mieszane dane, jakie napływają zza Oceanu nie ułatwiają Rezerwie Federalnej oceny sytuacji i nic dziwnego, że wśród jej przedstawicieli panuje wielka rozbieżność opinii nt. dalszego kierunku polityki pieniężnej. Po najsłabszym od 3 lat odczycie indeksu ISM dla przemysłu i spadku wskaźnika poniżej granicznej wartości 50 pkt., opublikowano bardzo dobry indeks usługowy, który wyraźnie przewyższył oczekiwania inwestorów (56,4 vs prognoza 54). Dziś z kolei nawet rynek miał problem z oceną raportu z amerykańskiego rynku pracy. O ile bowiem w sierpniu utworzono znacznie mniej nowych miejsc pracy niż się spodziewano (130 tys. vs prognoza 160 tys.), a dodatkowo w dół zrewidowano poprzedni odczyt, to dynamika wynagrodzeń zaskoczyła na plus (3,2% vs prognoza 3,1% i korekta wyniku za lipiec do 3,3% z 3,2%). Mimo że w świetle tych danych J. Powell’owi trudno będzie uzasadnić ewentualną obniżkę stóp procentowych, to jednak powszechnie oczekuje się, iż Fed podda się presji rynku i D. Trump’a i poluzuje politykę pieniężną. Dziś jeszcze ciekawie zapowiada się dyskusja z udziałem prezesów Rezerwy Federalnej i Narodowego Banku Szwajcarii, która odbędzie się w Zurychu.
Bardzo dobrze w ostatnich dniach radzi sobie funt, dzięki serii porażek B. Johnson’a skutkujących oddaleniem ryzyka wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Brytyjski parlament może już dziś przyjąć ustawę blokującą realizację twardego brexitu i zmuszającą rząd do złożenia wniosku o kolejne odsunięcie w czasie terminu rozwodu w przypadku braku porozumienia. Ciosem dla premiera jest zapewne również rezygnacja z funkcji wiceministra edukacji jego brata, Jo, którą uzasadnił konfliktem interesów między lojalnością wobec rodziny a dobrem państwa. W poniedziałek spodziewane jest złożenie przez B. Johnson’a powtórnego wniosku o przedterminowe wybory.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):
CHF/PLN – 3,9694 / 4,0051
EUR/PLN – 4,3196 / 4,3537
USD/PLN – 3,9180 / 3,9497
GBP/PLN – 4,8159 / 4,8647
EUR/USD – 1,0983 / 1,1079