Prezes Glapiński dał się ponieść gołębiej fali.

Wrześniowa runda rozmów między USA a Chinami może zostać odwołana. USA nie są gotowe do zawarcia umowy. Po fali gołębich decyzji banków centralnych świata, także prezes Glapiński zapowiedział możliwość obniżki stóp procentowych. Bieżący tydzień przyniesie sporo ważnych publikacji makro. W kraju aktywność inwestorów będzie mniejsza z racji czwartkowego święta.


Michał Sikora

Z początkiem nowego tygodnia główne zmartwienia inwestorów pozostają niezmienne i największe globalne problemy stanowią: wojna handlowa, a w zasadzie handlowo-walutowo-militarna, niestabilność polityczna Włoch oraz brexit. Konflikt na Półwyspie Apenińskim przybiera na sile po tym, jak wicepremier i szef MSZ, M. Salvini złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu G. Contiego i wysunął swoją kandydaturę na nowego premiera. Za pozytywną wiadomość trzeba przyjąć w tej sytuacji decyzję agencji Fitch o utrzymaniu bez zmian ratingu Włoch. Tymczasem w kraju po niedawnym wzroście inflacji i w konsekwencji jastrzębich wypowiedziach niektórych przedstawicieli RPP, do głosu doszło gołębie skrzydło Rady z A. Glapińskim na czele.

Po fali obniżek stóp procentowych przez banki centralne z różnych części globu, prezes NBP także zapowiedział możliwość cięcia kosztu pieniądza, jeśli głębokie spowolnienie w Eurostrefie dotarłoby nad Wisłę. W temacie brexitu brak nowych konkretów. Kurs funta na dobre już zakotwiczył poniżej poziomu 4,70, a premier Johnson ma prowadzić rozmowy ze swoim irlandzkim odpowiednikiem, aby w ten sposób otworzyć furtkę do negocjacji z Brukselą. Efektów na razie nie ma, co widać też na wykresie notowań brytyjskiej waluty. Coraz gorzej wyglądają perspektywy na porozumienie dwóch największych gospodarek świata. Donald Trump oświadczył, że wrześniowa runda rozmów z Chinami może zostać odwołana, gdyż USA nie są jeszcze gotowe do zawarcia umowy. Obserwatorzy zaczynają być zgodni, że tej gotowości Białego Domu będzie brakować przynajmniej do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Ponadto, przywódca Stanów Zjednoczonych powiedział, iż życzyłby sobie obniżki  stóp procentowych przez Fed o cały punkt procentowy.

Bieżący tydzień na szerokim rynku przyniesie solidną porcję istotnych danych makro. Opublikowane zostaną odczyty PKB, inflacji i sprzedaży detalicznej z USA, Eurostrefy oraz Wielkiej Brytanii. W kraju aktywność inwestorów będzie zmniejszona z uwagi na rozpoczynający się w czwartek długi weekend. W środę zaprezentowane zostaną jednak wstępne wyniki PKB za II kw. oraz finalna dynamika cen konsumpcyjnych w lipcu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:35):

CHF/PLN – 3,9689 / 4,0027
EUR/PLN – 4,3097 / 4,3437
USD/PLN – 3,8439 / 3,8746
GBP/PLN – 4,6463 / 4,6951
EUR/USD – 1,1155 / 1,1251

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl