Frankowicze muszą zacisnąć pasa.
Frank najdroższy od ponad 2 lat, a to może być dopiero początek wzrostów. Niemiecki przemysł pogrąża się w coraz większej recesji. Dolar odżywa dzięki gołębim oczekiwaniom względem EBC oraz wznowieniu rozmów handlowych między USA i Chinami. B. Johnson rozpocznie dziś formowanie swojego gabinetu.
Kurs franka kontynuuje trend wzrostowy, ustanawiając kolejne maksima. Szwajcarska waluta jest najdroższa od kwietnia 2017r. i byki wyraźnie mają chęć do przetestowania bariery 4 zł. Wysoki poziom niepewności oraz napięta sytuacja w cieśninie Ormuz dodatkowo sprzyjają takiemu scenariuszowi. Obecnie na rynkach trwa już pozycjonowanie przed jutrzejszym posiedzeniem EBC.
Szanse na cięcie stóp procentowych szacuje się na ok. 40%, jednak większość inwestorów spodziewa się, iż bank podejmie taką decyzję dopiero we wrześniu, a jutro M. Draghi przygotuje jedynie grunt dla takiego posunięcia. Dzisiejszy odczyt niemieckiego indeksu PMI przemysłu był prawdziwym dramatem. Oczekiwano delikatnego podbicia wskaźnika, tymczasem recesja jeszcze się pogłębia. Według wstępnych wyliczeń wskazanie za lipiec wyniosło zaledwie 43,1 pkt. (prognoza 45,2 pkt.), co zaważyło też na gorszym od konsensusu rezultacie dla całej Eurostrefy. Natomiast nadal pozytywnie prezentuje się kondycja sektora usług. Kolejne słabsze dane za czerwiec napłynęły również z krajowej gospodarki.
Produkcja budowlano-montażowa skurczyła się w minionym miesiącu o 0,7% wobec spodziewanego wzrostu o 5%. Odczyt wyraźnie odbiegł nawet od najbardziej pesymistycznych projekcji. Głównych przyczyn upatruje się w mniejszej liczbie dni roboczych oraz wysokich temperaturach, które mogły uniemożliwić prowadzenie części prac.
Mocno gołębie oczekiwania względem EBC przy jednoczesnym osłabieniu wiary w obniżkę stóp procentowych aż o 50 pb. przez Fed skutkują podbiciem notowań dolara. Do tego dochodzą pozytywne informacje o wznowieniu rozmów handlowych między USA a Chinami. Czołowi amerykańscy negocjatorzy, R. Lighthizer i S. Mnuchin, w przyszłym tygodniu udadzą się do Pekinu, choć spekuluje się, iż obie strony będą poruszać się raczej w bezpiecznym obszarze i nie należy spodziewać się przełomowych zmian. Sam powrót do stołu jest już jednak pozytywną informacją, podobnie jak zgoda D. Trump’a na czasowe złagodzenie restrykcji względem Huawei. Ponadto, prezydent USA poinformował również o wypracowaniu porozumienia z Kongresem w sprawie budżetu na kolejne 2 lata, co eliminuje ryzyko ewentualnego kolejnego zawieszenia prac rządu.
Zgodnie z przewidywaniami, ogłoszenie faktu zwycięstwa B. Johnson’a w wyborach na nowego szefa Partii Konserwatywnej wywołało realizację zysków i umocniło funta do najwyższego poziomu od miesiąca. Dziś były burmistrz Londynu i jeden z głównych inicjatorów brexitu zostanie zaprzysiężony przez królową Elżbietę II i rozpocznie formowanie rządu. Już wieczorem można spodziewać się pierwszych nominacji na najważniejsze stanowiska ministerialne.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):
CHF/PLN – 3,8703 / 3,9031
EUR/PLN – 4,2388 / 4,2719
USD/PLN – 3,8027 / 3,8329
GBP/PLN – 4,7431 / 4,7920
EUR/USD – 1,1087 / 1,1183