Czy Iran podniesie temperaturę franka do 4zł?

Wydarzenia w cieśninie Ormuz napędzają wzrosty cen franka i ropy. Inwestorzy spodziewają się, iż czwartkowym posiedzeniem, EBC przygotuje grunt pod wrześniową obniżkę stóp procentowych i wznowienie programu skupu aktywów. Jutro Boris Johnson ma zostać przedstawiony jako nowy szef Konserwatystów i premier Wielkiej Brytanii.


Michał Sikora

Kolejne wydarzenia w cieśninie Ormuz podsycają napięcia między Iranem a Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Teheran przejął brytyjski tankowiec w Zatoce Perskiej w ramach rewanżu za analogiczny ruch Londynu względem irańskiego statku w cieśninie Gibraltar. Ponadto, D. Trump poinformował o zestrzeleniu irańskiego drona, który miał zbliżyć się do amerykańskiego okrętu wojennego. W konsekwencji kurs franka osiągnął w piątek najwyższy poziom od września ubiegłego roku, a początek nowego tygodnia przynosi także dalsze zwyżki cen ropy.

Tymczasem wydarzeniem tygodnia powinno być czwartkowe posiedzenie EBC. Inwestorzy spodziewają się gołębiej retoryki, aczkolwiek nie oczekują żadnych ruchów na stopach procentowych. Obstawiają raczej, iż prezes Draghi będzie starał się przygotować grunt pod wrześniowe decyzje o obniżce kosztu pieniądza oraz reaktywacji programu skupu aktywów. Uwaga inwestorów w Eurostrefie skierowana będzie również na niestabilną sytuację we Włoszech, gdzie po nieco ponad rocznych rządach, koalicji Ruchu 5 Gwiazd oraz Ligi w oczy zagląda widmo rozpadu, które będzie skutkować rozpisaniem przedterminowych wyborów. Bieżący tydzień przyniesie także publikację wstępnych odczytów indeksów PMI z Eurostrefy za lipiec oraz indeksu instytutu Ifo z Niemiec.

Oczekiwania względem sytuacji w największej europejskiej gospodarce nie są wysokie, a dane mają potwierdzić utrzymującą się recesję w sektorze przemysłowym naszych zachodnich sąsiadów. Tymczasem prawdopodobnie jutro Boris Johnson zostanie ogłoszony nowym szefem Partii Konserwatystów i jednocześnie premierem Wielkiej Brytanii. Jeden z ojców brexitu obiecał, że doprowadzi sprawę do końca z lub bez umowy rozwodowej z Brukselą. Po wakacjach czasu na negocjacje pozostanie już niewiele, gdyż dotychczasowe wydłużenie terminu wyjścia upłynie 31. października.

Natomiast rozmowy telefoniczne przedstawicieli handlowych USA i Chin mają iść na tyle pomyślnie, iż niedługo może zostać zorganizowane spotkanie twarzą w twarz. Głównym tematem rynkowych spekulacji pozostaje jednak polityka Rezerwy Federalnej. Po ostatnich gołębich wypowiedziach przedstawicieli banku centralnego, inwestorzy wciąż zastanawiają się, jak głębokie będzie cięcie stóp procentowych. Szanse na obniżkę kosztu dolara o 50 pb. wyceniane są obecnie na 45%.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 3,8551 / 3,8878
EUR/PLN – 4,2317 / 4,2647
USD/PLN – 3,7741 / 3,8043
GBP/PLN – 4,6994 / 4,7481
EUR/USD – 1,1155 / 1,1251

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.