Ożywienie czy prima aprilis?

Dobre dane z chińskiego przemysłu pozytywnie otworzyły II kwartał na rynkach. Finalne odczyty PMI przemysłu Niemiec i Eurostrefy okazały się jeszcze gorsze od wstępnych szacunków. Wskazanie dla Polski przewyższyło oczekiwania. W środę decyzja RPP i konferencja. Brytyjski parlament po raz trzeci odrzucił umowę brexitową premier May.


Michał Sikora

Po dobrych danych z Chin inwestorzy w lepszych nastrojach rozpoczynają II kwartał. Wskaźnik PMI dla przemysłu Państwa Środka wyniósł w marcu 50,8 pkt, powracając powyżej granicznej bariery 50 pkt. i przewyższając oczekiwania ustawione właśnie na tym poziomie. Na ożywienie gospodarki wskazuje również odczyt z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano wynik 55,1 pkt. przy prognozie rzędu 51 pkt.

Dzięki temu wycena franka lekko zniżkuje, a presja na waluty krajów rozwijających się spada. Jednocześnie słabo nadal wygląda sytuacja na Starym Kontynencie, gdzie finalne indeksy PMI przemysłu dla Niemiec i całej Eurostrefy wypadły jeszcze gorzej od i tak już fatalnych wstępnych szacunków. Za pozytywne na tym tle można zatem uznać wskazanie dla Polski, gdyż odnotowano wynik 48,7 pkt. wobec oczekiwań ustawionych na poziomie 47,6 pkt.

Najważniejszym wydarzeniem w krajowym kalendarzu będzie 2-dniowe posiedzenie RPP, które zakończy się w środę. Ostatnio w Radzie odżyły nieco jastrzębie głosy w związku z planowanym przez rząd pakietem fiskalnym, więc warto zwrócić uwagę, czy ton komunikatu ulegnie lekkiemu zaostrzeniu. Jednocześnie przeciwwagę dla takiej zmiany stanowią zmiany w stanowiskach Fed oraz EBC, które wyraźnie złagodziły swoje nastawienie do polityki pieniężnej. Tymczasem za Oceanem pierwszy tydzień miesiąca będzie obfitował w istotne publikacje makro, a daniem głównym będzie tradycyjnie piątkowy raport z rynku pracy.

Rynek liczy na odbicie po fatalnym poprzednim odczycie i utworzeniu zaledwie 20 tys. nowych miejsc pracy. Na froncie negocjacji handlowych komentarze po kolejnej rundzie rozmów są pozytywne, a Pekin w geście dobrej woli przedłużyły zawieszenie dodatkowych ceł na amerykańskie samochody i części motoryzacyjne. W tym tygodniu z rewizytą do Waszyngton wybiera się wicepremier Chin.

Inwestorom niezmiennie towarzyszył będzie temat Brexitu. W piątek umowa premier May została pogrzebana po raz trzeci, co oznacza, iż aktualny termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE to 12. kwietnia. Dziś brytyjski parlament ponownie będzie debatował nad nowymi scenariuszami, m.in. unią celną z Brukselą.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:45):

CHF/PLN – 3,8370 / 3,8692
EUR/PLN – 4,2812 / 4,3120
USD/PLN – 3,8128 / 3,8430
GBP/PLN – 4,9870 / 5,0360
EUR/USD – 1,1177 / 1,1273

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl