Kolejne głosowania. Braki podwyżek stóp.

Już dzisiaj kolejne głosowania w sprawie Brexitu. Zarówno węgierski, jak i nowozelandzki bank nie podniosły wbrew oczekiwaniom inwestorów stóp procentowych.


Maciej Przygórzewski

Dzisiaj seria głosowań w Wielkiej Brytanii

Właśnie odrzucono, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, petycję w sprawie zaprzestania Brexitu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie liczba osób podpisanych pod wnioskiem. 5,8 miliona robi duże wrażenie. Nie zmienia to faktu, że w referendum ponad trzykrotnie większa grupa osób poparła opuszczenie struktur unijnych. Dzisiaj odbędą się głosowania w sprawie wskazania kierunków dalszego postępowania. Co ciekawe inwestorzy patrzą optymistycznie na te ruchy. Po wczorajszych informacjach o planowanych głosowaniach funto umacniał się wyraźnie względem pozostałych walut. Oznacza to, że nie wierzą oni w możliwość doprowadzenia do tzw. twardego Brexitu. Pozostały realnie dwa tygodnie by Wielka Brytania wypracowała warunki opuszczenia wspólnoty. W przeciwnym razie może nie zdążyć tego zrobić przed wyborami do europarlamentu.

Węgrzy i Nowozelandczycy nie zmieniają stóp

Wczoraj Bank Narodowy Węgier, a dzisiaj w nocy Nowej Zelandii opublikowały decyzje w sprawie stóp procentowych. Oba banki centralne pozostawiły je na niezmienionym poziomie. W obu przypadkach inwestorzy liczyli na podwyżki lub chociaż ich zapowiedź na przyszłość, na co dowodem są zmiany wartości walut po samej decyzji. Dolar nowozelandzki, który przed decyzją kosztował 2,63 zł spadł do 2,59 zł z kolei forint spadł z 1,36 grosza poniżej 1,35 grosza. Skoro waluta traciła na wartości to znaczy, że po decyzji inwestorzy sprzedawali ją przenoszą się na inne rynki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:30 - USA - bilans handlu zagranicznego.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.