Bruksela gra va banque.

Fatalny wynik indeksu PMI dla Niemiec znacząco osłabił złotego. Pomimo mocno gołębiego Fed eurodolar notowany jest już znacznie poniżej środowych poziomów. Bruksela zgodziła się na odroczenie Brexitu, co jednak wcale nie ułatwia pozytywnego finału sprawy. Tydzień w kraju przyniósł serię bardzo dobrych publikacji makro.


Michał Sikora

Fatalny wstępny odczyt indeksu PMI przemysłu dla Niemiec stał się dziś pretekstem do znaczącej przeceny złotego. Kurs franka błyskawicznie powędrował od lokalnych minimów do 3-tygodniowych szczytów. Dramatycznie niski marcowy wynik, zaledwie 44,7 pkt., wobec oczekiwań na poziomie 48 pkt. zaważył również na bardzo słabym wskazaniu dla całej Eurostrefy. W konsekwencji wspólna waluta uległa dynamicznej przecenie na rzecz dolara, co zwykle mocno doskwiera walutom krajów rozwijających się.

Inwestorzy szybko się zreflektowali, iż mimo gołębiego Fed zarówno Rezerwa Federalna, jak i amerykańska gospodarka są jednak w znacznie lepszej kondycji od innych, co dobitnie potwierdziły dzisiejsze odczyty. W rezultacie eurodolar, który już wczoraj całkowicie zneutralizował środowe podbicie kursu w reakcji na posiedzenie FOMC, dziś notowany jest już znacznie niżej, testując rejon 1,13.

W kraju tydzień upłynął pod znakiem bardzo dobrych publikacji makro. Odczyty wynagrodzeń, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej przekroczyły oczekiwania inwestorów, a na wyróżnienie szczególnie zasługuje kondycja przemysłu, który wrócił do formy po spowolnieniu pod koniec ubiegłego roku. Dane tradycyjnie już nie poruszyły rynku, gdyż nie wpływają na jakąkolwiek zmianę stanowiska RPP w kwestii polityki stóp procentowych, co potwierdził wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia. Łagodną retorykę i dotychczasowy kurs utrzymały również w mijającym tygodniu banki centralne Szwajcarii oraz Anglii.

Tymczasem odsunięcie Brexitu w czasie ani trochę nie przybliżyło nas do pozytywnego zakończenia procesu. Mało tego, zgoda Brukseli paradoksalnie tylko zwiększyła ryzyko tzw. twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Warunkiem bowiem jest zaakceptowanie umowy premier May przez Londyn, co będzie dość trudne. Po pierwsze dlatego, że najpierw spiker Izby Gmin musi w ogóle dopuścić do 3. głosowania, czyli uznać, iż odsunięcie rozwodu o 2 tygodnie stanowi istotną zmianę w ustawie. Drugi problem stanowi samo zaaprobowanie porozumienia, które z racji wielu oponentów zostało już 2-krotnie odrzucone zdecydowaną większością głosów. Teoretycznie alternatywą pozostaje jeszcze długoterminowe odroczenie Brexitu, na co jednak zgody nie wyraża premier May.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:10):

CHF/PLN – 3,8160 / 3,8483
EUR/PLN – 4,2783 / 4,3108
USD/PLN – 3,7891 / 3,8193
GBP/PLN – 4,9831 / 5,0323
EUR/USD – 1,1232 / 1,1328

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl