Znów Brexit. Turecka recesja.

Niespodziewanie wzrasta na wyspach poparcie dla opuszczenia przez Wielką Brytanię UE bez umowy. Postępy w negocjacjach pomiędzy USA a Chinami. Turecka gospodarka kurczy się.a


Maciej Przygórzewski

Twardy Brexit znów możliwy

Ostatnie sondaże pokazują, że Brytyjczycy coraz przychylniej podchodzą do opuszczenia UE bez umowy. Za tą opcją opowiada się już 44% ankietowanych. Warto zwrócić uwagę, że ponad połowa obywateli wskazuje w odpowiedzi, że sama kwestia rozwiązania kwestii brexitu jest dla nich ważniejsza niż forma w jakiej się to odbędzie. Nie może zatem dziwić, że ankieta ta spowodowała kolejną presję na premier Theresę May ze strony swojej formacji. Jaki ma to wpływ na waluty? Brytyjski funt zakończył rajd umacniający się po tym jak inwestorzy zaczęli wątpić co naprawdę się wydarzy. Z drugiej strony po tak silnych umocnieniach może to być jedynie przejściowa korekta.

Bliżej końca wojny handlowej

Postępy w negocjacjach pomiędzy USA a Chinami spowodowały bezterminowe odłożenie kolejnej podwyżki ceł. Zdaniem specjalistów powodem porozumienia jest niechęć do utraty pozycji przez oba państwa w gospodarce światowej. Porozumienie jest korzystne zdaniem analityków dla obydwóch stron.

Turcja w recesji

Stało się to o czym wszyscy zainteresowani od dawna wiedzieli. W Turcji mamy formalną recesję. Przyjmuje się, że stan taki występuje po drugim kwartale spadku PKB z rzędu. Kryzys walutowy oraz gospodarczy jasno pokazywał, że kraj niemal nie jest w stanie uciec od recesji. Jej wysokość wynosząca 3% była niewielkim negatywnym zaskoczeniem. Nie bez znaczenia dla sytuacji Turcji jest też około 20% inflacja. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że lira turecka straciła w ciągu trzech lat połowę wartości. Dzięki posiadaniu takiej poduszki bezpieczeństwa kraj ten będzie miał znacznie łatwiejszą drogą wyjścia z kryzysu niż np. osadzeni w strefie euro Grecy. Warunkiem jest oczywiście podjęcie działań w tym celu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:30 - USA - sprzedaż detaliczna.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.