Przebudzenie mocarstw.

Dobre dane z największych gospodarek świata poprawiły rynkowe nastroje po fiasku szczytu w Hanoi. Pozytywny odczyt PKB USA podtrzymuje szanse na podwyżkę stóp procentowych. Konflikt interesów wewnątrz Białego Domu może skutkować zawarciem słabej umowy handlowej z Chinami. Wysokie tempo wzrostu PKB na Węgrzech może skłonić tamtejszy bank centralny do rozpoczęcia zaciskania pasa.


Michał Sikora

Garść pozytywnych danych makro zza Oceanu poprawiła nastroje inwestorów po fiasku rozmów o denuklearyzacji Korei Płn. Trump i Kim przedwcześnie zakończyli szczyt w Hanoi (z powodu żądań o zniesienie wszelkich sankcji ze strony USA ), choć podobno w przyjaznej atmosferze i z gotowością do kontynuowania dialogu w przyszłości. Mimo to, reakcją inwestorów było umocnienie pozycji franka szwajcarskiego, tradycyjnie zyskującego w czasach rosnącej awersji do ryzyka.

Tendencja ta została jednak odwrócona, dzięki wczorajszym popołudniowym publikacjom makro ze Stanów Zjednoczonych, które wlały nieco otuchy w serca inwestorów, nękanych ostatnio seryjnie doniesieniami o globalnym spowolnieniu i zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed. Tymczasem wzrost amerykańskiego PKB w IV kw. 2018r. przebił oczekiwania (2,3%) i wyniósł 2,6%. Ponadto, dynamicznie zwiększyła się aktywność przemysłu w regionie Chicago, dla którego indeks poszybował z 57 do 64,7 pkt.

Taki zestaw danych w połączeniu z poprawą sytuacji w Chinach (lepszy od prognoz odczyt indeksu PMI przemysłu w lutym) tworzy pozytywny sentyment nie tylko względem perspektyw globalnej gospodarki, ale również szans na dokonanie kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Nowe nadzieje wstępują co rusz na rynek także w związku z potencjalnym porozumieniem handlowym między Waszyngtonem a Pekinem. Wygląda jednak na to, iż sprawa się komplikuje w wyniku rozdźwięku wewnątrz Białego Domu.

Z jednej strony sekretarz skarbu, S. Mnuchin oraz prezydent wysyłają bardzo optymistyczne sygnały i komentarze nt. poczynionych postępów. Z drugiej, umowy nadal nie ma, zawieszenie broni zostało wydłużone na nieokreślony czas, a przedstawiciel USA ds. handlu, R. Lighthizer, powiedział w środę w Izbie Reprezentantów, iż nawet ewentualne wypracowanie porozumienia nie spowoduje zniesienia ceł na chińskie towary jeszcze przez wiele lat. Obserwatorzy zaczynają tu zatem dostrzegać małą wojnę domową i konflikt między umową dobrą a słabą, która jednak zaspokoiłaby potencjalny głód sukcesu D. Trump’a przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

W kraju bieżący tydzień przyniósł potwierdzenie solidnego wzrostu PKB w IV kw. 2018r, który wyniósł 4,9%. Choć spowolnienie jest nieuniknione, to szacuje się, że nowy pakiet fiskalny rządu pozwoli na utrzymanie tempa rozwoju gospodarki w bieżącym roku powyżej 4%. W regionie warto odnotować wysoką dynamikę PKB na Węgrzech (5,1%), gdzie bank centralny przymierza się do rozpoczęcia zaostrzania polityki pieniężnej.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,7835 / 3,8158
EUR/PLN – 4,2894 / 4,3218
USD/PLN – 3,7705 / 3,8004
GBP/PLN – 4,9894 / 5,0375
EUR/USD – 1,1321 / 1,1417

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl