Premier zabrał RPP pole do popisu.

Zawieszenie broni między USA i Chinami oficjalnie przedłużone. „Piątka” PiS może zwolnić RPP z dyskusji o obniżce stóp procentowych. Bieżący tydzień przyniesie liczne wystąpienia przedstawicieli Fed. W środę kolejny ważny dzień dla premier May i Brexitu.


Michał Sikora

Oficjalne potwierdzenie przez D. Trump’a, antycypowanej już przez rynki informacji o braku podwyżki ceł na chińskie towary z początkiem marca, nie wywołało większej reakcji rynków. Nie pomogło również złotemu, który z początkiem nowego tygodnia nadal znajduje się pod presją strony podażowej. Wypowiedzi prezesa Glapińskiego oraz innych przedstawicieli RPP o możliwościach obniżki stóp procentowych, osłabiając oczekiwany poziom kosztu pieniądza w dłuższej perspektywie, dały dodatkowy impuls do przeceny rodzimej waluty.

Ciekawie w tej sytuacji wybrzmiały propozycje wyborcze partii PiS, zakładające kolejne „rozdawnictwo” pieniądza. Wydaje się, iż nowa „piątka” obietnic może zwolnić RPP z podjęcia dyskusji o ewentualnym cięciu stóp i w konsekwencji przyczynić się do korekty ostatnich ruchów notowań złotego.

Bieżący tydzień w kraju zapowiada się dość spokojnie, gdyż na inwestorów czekają jedynie 2 istotne odczyty: finalnego PKB w IV kw. 2018r. oraz indeksu PMI przemysłu za luty. Dzisiejsze dane o stopie bezrobocia wypadły zgodnie z oczekiwaniami i styczniu odnotowano wzrost wskaźnika do 6,1%.

Na szerokim rynku, uwaga będzie skupiona na dalszych doniesieniach z frontu negocjacji handlowych. Prezydent USA ogłaszając przedłużenie rozejmu z Chinami, nie podał jednak, ile konkretnie czasu strony dają sobie na dalsze rozmowy. Taka decyzja zdaje się sugerować poczynienie postępów w zbliżeniu stanowisk, ale jednocześnie może także oznaczać brak pomysłu na rozwiązanie kluczowym punktów spornych. Ponadto, w bieżącym tygodniu niezwykle aktywni będą przedstawiciele Rezerwy Federalnej z prezesem Powell’em na czele, który 2-krotnie będzie występował w Kongresie w związku z prezentacją półrocznego raportu nt. polityki monetarnej. W Europie ciągnie się temat Brexitu.

Premier May w środę ma przedstawić zmodyfikowany projekt umowy. Jeśli nie uda jej się uzyskać poparcia, brytyjski parlament będzie mógł przejąć kontrolę nad procesem wyjścia z UE, co gwarantuje chaos i wzrost zmienności na funcie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:35):

CHF/PLN – 3,8112 / 3,8436
EUR/PLN – 4,3202 / 4,3525
USD/PLN – 3,8053 / 3,8353
GBP/PLN – 4,9674 / 5,0146
EUR/USD – 1,1296 / 1,1392

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl