Spowolnienie przekroczyło najśmielsze oczekiwania.

EBC potwierdził, iż skala obecnego spowolnienia przeszła jego oczekiwania. Analiza ws. uruchomienia pakietu ratunkowego ma powstać szybko. Krajowe dane wskazują na solidny początek roku polskiej gospodarki. Fed nie wyklucza kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dzisiejsze spotkanie prezydenta USA z wicepremierem Chin może przybliżyć strony do zawarcia porozumienia handlowego.


Michał Sikora

Na rynek walutowy powrócił marazm, a notowania złotego poruszają się w nudnym w trendzie bocznym. Komunikaty banków centralnych nie przyniosły zaskakujących informacji, podobnie jak spotkania związane z negocjacjami handlowymi oraz brexitowymi.

Protokół z posiedzenia EBC potwierdził ostatnie wypowiedzi europejskich bankierów o głębszym niż się spodziewano spowolnieniu. Zaznaczono też, że analiza dotycząca ewentualnego uruchomienia kredytów TLRTO ma powstać szybko, jednak decyzja w tej sprawie nie powinna być pochopna.

Jeśli chodzi o dane makro i wstępne odczyty indeksów PMI przemysłu, to wypadły one dość tragicznie. Wskaźnik dla Eurostrefy spadł poniżej 50 pkt. (dokładnie 49,2 pkt), natomiast Niemcy osiągnęły wynik zaledwie 47,6 pkt. Lepiej wypadły wskazania dla sektora usługowego, które uplasowały się powyżej bariery oddzielającej wzrost od recesji. W kraju natomiast odnotowano pozytywny raport o sprzedaży detalicznej (6,6% vs prognoza 6,1%), który w połączeniu z innymi danymi z bieżącego tygodnia wskazuje na solidny początek roku w wykonaniu polskiej gospodarki.

Protokół z posiedzenia RPP potwierdził niezmienne stanowisko RPP w kwestii stóp procentowych. Kilka dni temu prezes Glapiński zaskoczył jednak nieco rynek stwierdzeniem, iż Rada ma pole do popisu, jeśli chodzi o przestrzeń do obniżki kosztu pieniądza.

Za Oceanem inwestorzy czekają na nowe informacje w sprawie negocjacji handlowych. Dziś wieczorem prezydent USA ma się spotkać z wicepremierem Chin, co jest odbierane za dobrą monetę i sygnał poczynienia znaczących postępów. Dane makro miały mieszany wydźwięk: wyraźnie rozczarował indeks Fed z Filadelfii, słabiej wypadły także zamówienia na dobra trwałe, natomiast zmniejszyła się liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Odczyty potwierdziły zatem słuszność aktualnej strategii Fed, zakładającej cierpliwość.

Protokół z posiedzenia FOMC pokazał, iż Rezerwa Federalna obecnie nie wie, jakie będą kolejne decyzje w sprawie stóp procentowych (stabilizacja czy podwyżka, brak mowy o obniżce). Część jej przedstawicieli nadal rozważa podwyżkę, ale tylko w przypadku ożywienia inflacji. W praktyce oznaczałoby to raczej niewielkie szanse na taki ruch, co w połączeniu z planami zakończenia programu redukcji sumy bilansowej dało sygnał do ataku giełdowym bykom.

W kwestii Brexitu znowu mamy wysyp chaotycznych informacji i plotek. Spotkanie J.- C. Juncker’a z T. May zostało określone jako konstruktywne, po czym przewodniczący Komisji Europejskiej dał do zrozumienia, iż jest już zmęczony tematem i widzi niewielkie szanse na uniknięcie scenariusza rozwodu bez umowy. W międzyczasie premier May straciła 11 posłów swojej partii, którzy zdecydowali się opuścić obóz Konserwatystów na rzecz statusu niezależnych. Odejściem grożą także kolejni, co zwiększa szanse na ponowne przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Tymczasem agencja Bloomberg doniosła, iż Bruksela spodziewa się wniosku Londynu o odroczenie terminu wyjścia z UE o 3 miesiące. Wydaje się, iż takie rozwiązanie ma nikłe szanse na akceptację, gdyż pod koniec maja odbędą się wybory do Europarlamentu i rozwód nastąpiłby już po zmianie warty, czytaj: Wielka Brytania ma nadzieję na złagodzenie stanowiska przez polityków nowej kadencji.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,8162 / 3,8486
EUR/PLN – 4,3128 / 4,3446
USD/PLN – 3,8095 / 3,8395
GBP/PLN – 4,9490 / 4,9963
EUR/USD – 1,1271 / 1,1367

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl