Wyjątkowy spryt D. Trump’a.

Kolejnego zawieszenia rządu federalnego nie będzie, ale D. Trump ogłosił stan wyjątkowy. Waszyngton zamierza wprowadził cła rzędu 20-25% na nowe samochody i części do nich z Europy oraz Japonii. Spowolnienie w Eurostrefie jest mocniejsze niż spodziewał się EBC. W kraju tydzień upłynie pod znakiem publikacji makro oraz protokołu z posiedzenia RPP.


Michał Sikora

Poniedziałkowa sesja zgodnie z oczekiwaniami przebiega bez większych emocji. Powodem jest nieobecność inwestorów zza Oceanu, gdzie obchodzony jest tzw. Dzień Prezydenta. Ponadto, pustkami świeci również kalendarz makroekonomiczny. Pomimo optymizmu na rynkach na parach powiązanych ze złotym przewagę mają raczej sprzedający, przez co polska waluta pozostaje pod presją. W piątek B. Coeure z EBC powiedział, iż spowolnienie w Strefie Euro jest mocniejsze niż się spodziewano, co może wymagać podania gospodarce kolejnej kroplówki w postaci kredytów TLTRO.

Problemy Brukseli mogą się jeszcze nasilić, jeśli potwierdzą się spekulacje o zamiarze wprowadzenia przez D. Trump’a ceł rzędu 20-25% na nowe samochodu oraz części motoryzacyjne m.in. z Europy. Działania wojenne Waszyngtonu mogą powoli przenosić się z Chin na teren Unii Europejskiej, która od zawartego ubiegłego lata rozejmu nie wykonała żadnych ruchów pojednawczych w kierunku Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach głośno i zdecydowanie mówił o tym ambasador USA przy UE. Tymczasem w bieżącym tygodniu kontynuowane będą amerykańsko – chińskie rozmowy handlowe.

Przywódcy obu mocarstw tradycyjnie już w ciepłych słowach wyrażają  się o produktywności tych spotkań, ale jak jest naprawdę trudno orzec. Z jednej strony, fakt, iż rozważane jest wydłużenie zawieszenia broni o 60 dni wskazywałby na brak jakichkolwiek postępów w głównych tematach sporu. Z drugiej strony, spowolnienie za Oceanem, chęć nakręcenia gospodarki i ogłoszenia sukcesu przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi powinny zachęcać do dość rychłego zawarcia umowy. Ponadto, D. Trump może chcieć szybko powetować sobie niepowodzenie związane z nieuzyskaniem oczekiwanej kwoty na realizację sztandarowej obietnicy wyborczej, czyli budowę muru na granicy z Meksykiem.

Prezydent podpisał w piątek wypracowane w Kongresie porozumienie, które pozwoliło na uniknięcie kolejnego zawieszenia rządu federalnego, ale jednocześnie wprowadził stan wyjątkowy, chcąc w ten sposób umożliwić sobie pozyskanie środków na realizację wspomnianego celu.

W bieżącym tygodniu na szerokim rynku poza rozmowami pomiędzy przedstawicielami USA i Chin, warto zwrócić uwagę na środową publikację protokołu z posiedzenia FOMC. Poza tym, do Brukseli kolejny raz wybiera się premier May. W kraju również zostanie zaprezentowane sprawozdanie z ostatniego spotkania RPP, a najbliższe dni upłyną głównie pod znakiem danych makro: jutro będzie to raport z rynku pracy (płace i zatrudnienia), w środę wyniki produkcji przemysłowej, a w czwartek – budowlanej oraz sprzedaży detalicznej. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:20):

CHF/PLN – 3,8094 / 3,8417
EUR/PLN – 4,3163 / 4,3483
USD/PLN – 3,8146 / 3,8445
GBP/PLN – 4,9204 / 4,9685
EUR/USD – 1,1258 / 1,1355

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl