UE w tarapatach.

Geopolityka w centrum uwagi inwestorów. USA mogą zaostrzyć politykę handlową względem UE. W piątek wygasa tymczasowe porozumienie budżetowe w Stanach Zjednoczonych. Tydzień przyniesie także dane krajowym PKB w IV kw. 2018 oraz styczniowej inflacji w Polsce i za Oceanem.


Michał Sikora

Czas płynie, a główne problemy geopolityczne wciąż pozostają nierozwiązane. Ryzyka związane z fiaskiem porozumienia ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz negocjacji handlowych jakby zaczęły rosnąć. W ubiegłym tygodniu premier May została odprawiona z Brukseli z kwitkiem i wobec zdecydowanego „nie” dla renegocjacji umowy rozwodowej pojawia się pytanie, nad jakimi alternatywnymi rozwiązaniami będzie dyskutował i głosował brytyjski parlament podczas czwartkowej debaty. Ponadto, uaktywniły się wygaszone niedawno wulkany Włoch oraz Hiszpanii.

Madryt czeka głosowanie nad budżetem, którego brak akceptacji przyniesie ryzyko przedterminowych wyborów. Zagrożony nowym rozdaniem jest również Rzym z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej. W związku z tym, a także w wyniku fatalnych danych z niemieckiego przemysłu opublikowanych w ubiegłym tygodniu, euro słabnie w relacji do dolara już 6-tą sesje z rzędu. W konsekwencji, utrzymuje się presja na złotego, a z niedawnego umocnienia krajowej waluty pozostały już tylko wspomnienia. Wspólna waluta jest obecnie najdroższa od połowy listopada ubiegłego roku. Jakby tego było mało, Unia Europejska może wpaść w jeszcze większe tarapaty, jeśli Stany Zjednoczone zaostrzą politykę wyrównywania rachunków handlowych.

Od momentu zawarcia rozejmu na linii Bruksela – Waszyngton w lipcu ubiegłego roku nie prowadzono żadnych rozmów, a ambasador USA zarzucił ostatnio UE brak dobrej woli do poczynienia jakichkolwiek postępów.

Temat wojny handlowej będzie bardzo obecny także w bieżącym tygodniu. W Pekinie odbędzie się kolejna runda rozmów, jednak fakt, iż D. Trump nie spotka się w lutym z prezydentem Chin zwiększa ryzyko wejścia w życie podwyżki ceł na chińskie towary. Spotkanie przywódców obu państw mogłoby najwcześniej odbyć się w połowie marca. Tymczasem w najbliższy piątek rozstrzygnie się, czy dojdzie do kolejnego zawieszenia rządu federalnego. Jeśli zainteresowanym stronom nie uda się porozumieć w kwestii budowy murów na granicy z Meksykiem, prezydent Trump może ogłosić stan wyjątkowy.

Poza geopolityką, w drugiej części tygodnia opublikowane zostaną także istotne dane makro, W kraju będą to odczyty PKB za IV kw. 2018r. oraz wstępny szacunek styczniowej inflacji, a na szerokim rynku uwagę przykuje przede wszystkim środowy raport o inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,8027 / 3,8351
EUR/PLN – 4,3015 / 4,3325
USD/PLN – 3,8122 / 3,8422
GBP/PLN – 4,8994 / 4,9475
EUR/USD – 1,1225 / 1,1321

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl