Chiny się uginają.

Dolar lekko dziś odbija po doniesieniach o luźniejszej polityce pieniężnej Chin w 2019r. Obawy o globalny wzrost gospodarczy nie pozwalają złotemu rozwinąć skrzydeł. Liczne banki centralne  podtrzymały gołębi kurs polityki monetarnej. Krajowe dane o stopie bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej lepsze od oczekiwań.


Michał Sikora

Mimo ostatniej przeceny dolara, obawy o perspektywy globalnego wzrostu nie pozwalają złotemu i innym dewizom krajów wschodzących bardziej rozwinąć skrzydeł. W konsekwencji kwotowania polskiej waluty nadal utrzymują się w granicach kilkumiesięcznej konsolidacji. W środę Fed podniósł po raz 4. w tym roku stopy procentowe i zaskoczył rynek dość jastrzębim stanowiskiem w kwestii kondycji gospodarki. Projekcja liczby zwyżek kosztu pieniądza w 2019r. została obniżona jedynie z 3 do 2.

Inwestorzy spodziewają się jednak, iż z czasem J. Powell będzie musiał spuścić z tonu, co z jednej strony osłabia dolara, a z drugiej jednocześnie wzmaga awersję do ryzyka, uderzając w notowania aktywów krajów rozwijających się. Dodatkowo, amerykańską walutę wsparły dziś doniesienia z Chin o planowanej na przyszły rok zmianie nastawienia do polityki monetarnej z neutralnego na rzecz aktywnego stymulowania gospodarki. Pekin zamierza także wprowadzić znaczące cięcia opłat i podatków oraz realizować postanowienia rozejmu z Waszyngtonem, aby zwiększyć szanse na pomyślne zakończenie negocjacji handlowych.

Spośród licznych instytucji centralnych odbywających w mijającym tygodniu swoje posiedzenia, na nieoczekiwaną, ale i jednorazową podwyżkę stóp procentowych zdecydował się tylko Bank Szwecji. Pozostałe banki centralne z: Anglii, Japonii, Węgier i Czech utrzymały dotychczasowy poziom kosztu pieniądza. Opublikowany protokół z ostatniego spotkania RPP także wskazuje na brak zmian w stanowisku krajowych bankierów. Tym razem nie zgłoszono już nawet „egzotycznego” głosu za podwyżką.

Ponadto, zaznaczono, iż spadki cen ropy naftowej prawdopodobnie ograniczą skalę wzrostu cen energii w 2019r. Dziś zaprezentowano kolejne dobre dane marko z polskiej gospodarki, które jednak już od dłuższego czasu nie wspierają złotego. Stopa bezrobocia spadła w listopadzie do 5,7% wobec spodziewanego wzrostu do 5,8%. Lepsze od oczekiwań okazały się także wyniki sprzedaży detalicznej (8,2% vs prognoza 7%). Mimo to polska waluta lekko słabnie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):

CHF/PLN – 3,7756 / 3,8076
EUR/PLN – 4,2663 / 4,2973
USD/PLN – 3,7359 / 3,7659
GBP/PLN – 4,7146 / 4,7648
EUR/USD – 1,1355 / 1,1451

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl