Kluczowy wieczór dla rynków.

Złoty umacnia się w oczekiwaniu na wieczorne decyzje Fed. D. Trump kontynuuje kampanię przeciwko J. Powell’owi i spółce. Komisja Europejska zaakceptowała zrewidowany projekt włoskiego budżetu i nie uruchomi procedury nadmiernego deficytu. O godz. 20 poznamy decyzję FOMC ws. stóp procentowych, a po niej konferencja prezesa Fed.


Michał Sikora

Złoty lekko umacnia się pośród coraz większej niepewności odnośnie dzisiejszej decyzji Fed. Perspektywa spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych za Oceanem zachęca inwestorów do poszukiwania wyższych zysków na rynkach wschodzących. Ponadto, pojawiły się doniesienia, iż Komisja Europejska zaakceptowała zrewidowany projekt budżetu Włoch na przyszły rok i nie rozpocznie procedury nadmiernego deficytu, dzięki jego obniżce do 2%. Pomyślnie wypadły także krajowe odczyty makro za listopad: tempo wzrostu wynagrodzeń okazało się wyższe niż się spodziewano, a prognozy przebiły również wyniki produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej.

Bardzo interesująco zapowiada się dzisiejszy wieczór z Fed. Prezydent Trump nadal prowadzi kampanię, zachęcającą przedstawicieli Rezerwy Federalnej, aby poszli po rozum do głowy i nie popełniali kolejny raz tego samego błędu. Prawdopodobnie jednak jeszcze tym razem będzie musiał przegryźć gorzką pigułkę.

Choć szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych znacznie zmalały w ostatnich tygodniach, to jednak zatrzymanie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej już teraz byłoby nie lada zaskoczeniem. 70% inwestorów nadali liczy, iż Fed wypełni tegoroczną projekcję, decydując się na 4. zwyżkę kosztu pieniądza. Jednocześnie spodziewana jest gołębia retoryka w kwestii  planów FOMC na przyszły rok oraz rewizja w dół prognoz wzrostu i inflacji. Z tego względu dolar w ostatnich dniach ulega przecenie, a relatywnie dobrze radzą sobie waluty krajów rozwijających się, w tym złoty. Teoretycznie Fed może podtrzymać jastrzębie stanowisko, ale w praktyce szala ryzyka przechyla się na negatywną stronę z punktu widzenia siły amerykańskiej waluty.

Co więcej, łagodniejszy ton ostatnich wypowiedzi prezesa J. Powell’a i jego kolegów wskazywały na przygotowywanie rynku do przyjęcia dzisiejszego komunikatu o zmianie nastawienia do polityki monetarnej i wykreślenia zapisu o jej stopniowym zacieśnianiu na rzecz podejścia „wait and see”.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:05):

CHF/PLN – 3,7786 / 3,8106
EUR/PLN – 4,2684 / 4,2993
USD/PLN – 3,7453 / 3,7751
GBP/PLN – 4,7208 / 4,7698
EUR/USD – 1,1341 / 1,1437

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl