Odwrót od dolara.

Rynek dyskontuje złagodzenie stanowiska Fed. Dolar słabnie także z powodu słabego raportu z rynku pracy. RPP zapowiada brak zmian stopy procentowej nawet do końca 2020r. Zwolennicy premier May naciskają na przełożenie wtorkowego głosowania nad ustawą ws. Brexitu.


Michał Sikora

Zmienność na rynku walutowym zdecydowanie wzrosła, choć bynajmniej nie oznacza to, że złoty wyłamał się z kilkumiesięcznej konsolidacji. Koniec tygodnia jest nieudany w wykonaniu dolara, dzięki czemu notowania krajowego pieniądza zyskują na wartości. Jedną z przyczyn jest wyraźne złagodzenie stanowiska Fed w kwestii tempa podwyżek stóp procentowych. Dotychczasowa projekcja Rezerwy Federalnej przewidywała 3 zwyżki kosztu pieniądza w przyszłym roku, rynek wyceniał tylko 2, by w ostatnich dniach obniżyć oczekiwania do zaledwie jednej.

Spekuluje się, że także J. Powell i spółka podczas grudniowego posiedzenia mogą już zasygnalizować zmianę podejścia na „pożyjemy, zobaczymy” (wait-and-see). Choć w przemyśle i usługach nadal utrzymuje się świetna koniunktura, to liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ponownie przekroczyła rynkowe prognozy, a znacznie słabiej wypadł także raport ADP. Bardzo słabo wypadły także dzisiejsze kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy. W listopadzie utworzono jedynie 155 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wobec oczekiwań rzędu 200 tys.

Niższa od spodziewanej okazała się również dynamika wynagrodzeń, która wyniosła 0,2% mdm wobec  prognozy na poziomie 0,3%. W konsekwencji dolar ulega dalszej przecenie. Warto także nadmienić o aresztowaniu w Kanadzie wiceprezes zarządu firmy Huawei, której grozi ekstradycja do Stanów Zjednoczonych za domniemane naruszenia sankcji USA wobec Iranu. Sprawa stanowi spory cios dla i tak już ledwo się tlących iskierek nadziei na amerykańsko – chińskie porozumienie handlowe.

Złagodzenie poglądów Fed stanowi argument za jeszcze bardziej gołębią RPP. Po środowym posiedzeniu prezes Glapiński zapowiedział stabilizację stóp procentowych w przyszłym roku, a może nawet do końca 2020r. Listopadowy głos za podwyżką kosztu pieniądza określił jako „egzotyczny”. Kolejna istotna dla stanowiska Rady projekcja makro zostanie opublikowana w marcu.

Tymczasem wielce wyczekiwane wtorkowe głosowanie nad ustawą ws. Brexitu może się nie odbyć. W ostatnich dniach premier May otrzymała 3 solidne ciosy w postaci 2 głosowań brytyjskiego parlamentu oraz orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W związku z tym, w celu uniknięcia sromotnej porażki, jej sprzymierzeńcy mają czynić starania o odroczenie w czasie głosowania za cenę m.in. przyznania parlamentowi większego wpływu na proces wyjścia z UE.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:40):

CHF/PLN – 3,7829 / 3,8150
EUR/PLN – 4,2656 / 4,2967
USD/PLN – 3,7451 / 3,7752
GBP/PLN – 4,7704 / 4,8198
EUR/USD – 1,1329 / 1,1425

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl