Połowa sukcesu.

Konflikt Rosji z Ukrainą na razie nie wpływa na rynek walutowy. Wstępne odczyty indeksów PMI wskazują na spowolnienie globalnego wzrostu. Bruksela zaakceptowała umowę w sprawie Brexitu. Włosi skłaniają się do rewizji budżetu w celu uniknięcia sankcji ze strony UE. W piątek rozpocznie się szczyt G20 w Buenos Aires.


Michał Sikora

Pomimo eskalacji konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą, z początkiem tygodnia obserwujemy dalszy, choć nieznaczny, wzrost notowań złotego. Do negatywnych informacji dołączyć należy jeszcze wstępne odczyty listopadowych odczytów PMI przemysłu oraz usług, które zarówno w Eurostrefie, jak i w Stanach Zjednoczonych wypadły poniżej oczekiwań.

Wskazuje to na globalne spowolnienie koniunktury spowodowane być może w pewnym stopniu przez amerykańsko-chińską wojnę handlową. O ile EBC zakończy w grudniu program luzowania, o tyle opublikowane dane skłaniają inwestorów do wątpienia w możliwości podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Retoryka Fed również złagodniała w ostatnim czasie, a więcej szczegółów powinniśmy poznać w bieżącym tygodniu dzięki protokołowi z ostatniego posiedzenia FOMC oraz licznym wystąpieniom przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Nastroje na rynkach nieco się poprawiły dzięki zaakceptowaniu przez Brukselę umowy ws. Brexitu (choć to dopiero połowa sukcesu) oraz dalszych sygnałach włoskich polityków o rewizji wydatków budżetowych. Inwestorzy po cichu liczą także na jakieś pozytywne zaskoczenie w trakcie szczytu G20, na którym ma dojść do spotkania prezydentów USA i Chin. Przełomu nikt się nie spodziewa, ale za dobrą monetę odczytano by z pewnością choćby wolę dalszych rozmów oraz zapowiedź powstrzymania się przed dalszymi represjami.

Tymczasem premier May wraca do Wielkiej Brytanii z niełatwym zadaniem przekonania własnej partii do poparcia wypracowanej umowy wyjścia z UE. Rynek jest sceptycznie nastawiony co do możliwości realizacji tego zadania, stąd funt na razie nie zyskał specjalnie na wycenie. Pojawiły się jednak także spekulacje,, iż brytyjski parlament odrzuci porozumienie w pierwszym podejściu, ale zaakceptuje w drugim głosowaniu, co pozwoli uniknąć tzw. twardego Brexitu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:20):

CHF/PLN – 3,7842 / 3,8161
EUR/PLN – 4,2799 / 4,3107
USD/PLN – 3,7752 / 3,8051
GBP/PLN – 4,8326 / 4,8817
EUR/USD – 1,1293 / 1,1389

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl