Pogłębienie konfliktu szansą na dialog.

Pogłębienie wojny celnej stworzyło pole do dialogu, co owocuje wzrostem apetytu na ryzyko. Bank Węgier przygotowuje się do normalizacji polityki pieniężnej. Słabsze krajowe dane makro bez negatywnego wpływu na złotego. Jutro publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia RPP.


Michał Sikora

Apetyt na ryzyko zdecydowanie wzrósł, co owocuje umocnieniem złotego w bieżącym tygodniu. Pogłębienie wojny celnej paradoksalnie poprawiło sentyment względem rynków wschodzących, gdyż otworzyło pole do dialogu. W poniedziałek D. Trump zdecydował o nałożeniu kolejnych ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Taryfy będą stopniowo podnoszone z 10% do 25% na koniec roku. Pekinowi jednak skończyły się już możliwości odpowiadania ruchami odwetowymi na taką samą skalę, więc wprowadził nowe cła jedynie na skromną sumę 60 mld USA. Jednocześnie do Waszyngtonu wybiera się chiński wiceminister ds. handlu, co może sygnalizować chęć zawarcia jakiegoś porozumienia, a z to kolei niesie pozytywny sygnał dla rynku. W konsekwencji spodziewane już wcześniej pogłębienie amerykańsko-chińskiego konfliktu nie przyczyniło się do umocnienia dolara i osłabienia walut krajów rozwijających się, ale ma miejsce sytuacja dokładnie odwrotna. 

Lokalnie nastroje poprawiło również wczorajsze posiedzenie Banku Węgier, który zakomunikował, iż przygotowuje się do normalizacji polityki pieniężnej. Jeśli chodzi o krajowe dane makro, to po słabszych danych z rynku pracy, poniżej prognoz wypadły również odczyty produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej. Lepszy wynik od oczekiwań zanotowała natomiast produkcja budowlano-montażowa. Raporty te jednak pozostają bez wpływu na notowania złotego, gdyż nie mogą zmienić stanowiska RPP, a nawet je potwierdzają, świadcząc o braku presji na podwyżkę stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Jutro opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Rady, w którym zapewne raz jeszcze powtórzone zostaną wcześniejsze stwierdzenia. W czwartek ponadto czeka nas posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii oraz pierwszy z trzech szczytów mających doprowadzić do zawarcia porozumienia ws.  wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dziś funt zyskiwał po wyższym od oczekiwań odczycie sierpniowej inflacji, ale jutro mogą wypłynąć nowe komentarze odnośnie Brexitu, a z nimi zdecydowany wzrost zmienności.

 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 3,7914 / 3,8234
EUR/PLN – 4,2793 / 4,3103
USD/PLN – 3,6678 / 3,6976
GBP/PLN – 4,8062 / 4,8553
EUR/USD – 1,1607 / 1,1703

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. września:
9:30 Szwajcaria Stopa procentowa
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
14:00 Polska Protokół z posiedzenia RPP
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobtonych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl