Brexitowa karuzela rozkręca się w najlepsze.

RPA dołączyło do grupy państw wschodzących z problemami. Wynik negocjacji handlowych między USA a Kanadą nadal niepewny. RPP zapowiada stabilizację stóp procentowych do końca 2019r, a może nawet 2020r. i nie niepokoi się niską dynamiką inwestycji w II kw.  


Michał Sikora

Problemy państw rozwijających się nie napawają optymizmem w kontekście kondycji złotego, jednak dynamika wzrostu notowań zagranicznych walut w relacji do polskiej nieco wyhamowała. Najnowszym ogniskiem zapalnym stała się sytuacja w Republice Południowej Afryki, gdzie PKB niespodziewanie odnotowało drugi spadkowy kwartał z rzędu, co postrzegane jest jako wejście w recesję.

Obecnie rynek czeka głównie na wynik negocjacji handlowych między USA a Kanadą, decyzję w sprawie ewentualnego nałożenia nowych ceł na chiński import oraz kolejne dane makro zza Oceanu, zwłaszcza jutrzejszy raport z rynku pracy. Wczorajsze komentarze D. Trump’a oraz ministra spraw zagranicznych Kanady odnośnie toczących się rozmów brzmiały optymistycznie, ale przerabiane to już było także w ubiegłym tygodniu, a porozumienia wciąż nie ma. Potencjalne dalsze taryfy skierowane przeciwko Pekinowi na rekordową kwotę 200 mld USD oznaczałyby zapewne kolejne problemy dla walut wschodzących.

Interesującym zagadnieniem pozostała by również kwestia odpowiedzi Chin, gdyż opcja ruchu odwetowego na tę samą kwotę byłaby już niemożliwa. Wreszcie jeśli chodzi o publikację danych makro, Stany Zjednoczone notują ostatnią świetną passę, która wzmacnia argumenty za realizacją projekcji Fed, zakładającej jeszcze 2 podwyżki stóp procentowych w tym roku. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu osiągnął w sierpniu najwyższą wartość od 14 lat.

Z wiadomości z szerokiego rynku nie sposób pominąć brexitowej karuzeli, która kręci się coraz szybciej z uwagi na zbliżający się ostateczny termin opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Po huśtawce nastrojów związanej ze zmiennymi wypowiedziami głównego negocjatora ze strony Brukseli, M. Barnier’a, wczoraj doszło do kolejnego informacyjnego bałaganu. Najpierw kurs funta mocno zwyżkował po tym, jak pojawiły się doniesienia, iż Brytyjczycy oraz Niemcy są gotowi zrezygnować z części postulatów, by osiągnąć porozumienie. Kilka godzin później wiadomość ta została zdementowana i brytyjska waluta musiała oddać dużą część zysków.

Na krajowym rynku wczoraj zakończyło się posiedzenie RPP, która zgodnie z oczekiwaniami ani trochę nie zmieniła nastawienia do polityki pieniężnej. Prezes Glapiński powtórzył „swoją” prognozę stabilizacji stóp procentowych nawet do końca 2020r, a oficjalnie przynajmniej do końca 2019r. W kontekście ostatnich danych makro stwierdził, że poziom inwestycji nie budzi żadnego niepokoju, a niższa niż oczekiwano dynamika mogła być efektem zmian w sposobie ich finansowania i księgowania przez przedsiębiorstwa. Przyznał natomiast, że tempo wzrostu PKB osiągnęło najwyższy poziom w obecnym cyklu gospodarczym.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:05):

CHF/PLN – 3,8232 / 3,8561
EUR/PLN – 4,3019 / 4,3329
USD/PLN – 3,6913 / 3,7212
GBP/PLN – 4,7767 / 4,8268
EUR/USD – 1,1579 / 1,1675

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

6. września:
16:00 USA Raport ISM dla usług
16:00 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl