Czy europejskie banki znów trzymają trupa w szafie?

Gwałtowne przeceny liry oraz rubla uderzają również w złotego. Kłopoty Turcji mogą stać się problemem Unii Europejskiej z powodu nadmiernej ekspozycji niektórych europejskich banków na aktywa znad Bosforu. Eurodolar dynamicznie przełamał istotne wsparcie i jest już notowany poniżej 1,15.


Michał Sikora

Koniec tygodnia przynosi ożywienie handlu na rynku walutowym, ale niestety wynika ono z negatywnych przyczyn. Znaczące przeceny liry i rubla oraz narastające napięcia na liniach USA – Turcja i USA – Rosja psują klimat również wokół innych walut krajów rozwijających się. Tradycyjnie w takim momencie wyraźnie na północ szybują notowania franka. Mocno zyskuje również dolar, którego aprecjacja zdecydowanie przyspieszyła w reakcji na amerykańskie sankcje wobec Moskwy oraz Ankary i groźby dalszego ich zaostrzenia.

Lira straciła już w tym roku połowę swojej wartości z powodu obaw o sytuację polityczną, niezależność banku centralnego oraz nowy model ekonomiczny, który ma zostać niebawem przedstawiony. Natomiast ostatnie decyzje Białego Domu podyktowane są uwięzieniem amerykańskiego pastora. Z kolei rubel karany jest za próbę otrucia S. Skripala, a jeśli Rosjanom nie uda się w ciągu 90 dni udowodnić faktu niekorzystania z broni biologicznej i chemicznej, czekają ich kolejne dotkliwe sankcje gospodarcze.

Ponadto, pojawiły się doniesienia, iż Europejski Bank Centralny mocno obawia się o sytuację kilku europejskich banków (przede wszystkim BNP Paribas oraz UniCredit), które posiadają nadmierną ekspozycję na tureckie aktywa. W takiej sytuacji problemy znad Bosforu zaczynają być także kłopotem Unii Europejskiej. W konsekwencji eurodolar przełamał istotne wsparcie i jest już poniżej 1,15, co może skłaniać do kontynuacji ruchu na południe. W takim klimacie nawet dość odporny ostatnio na niekorzystne doniesienia złoty musi ulegać przecenie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:40):

CHF/PLN – 3,7602 / 3,7931
EUR/PLN – 4,2738 / 4,3037
USD/PLN – 3,7165 / 3,7563
GBP/PLN – 4,7571 / 4,8061
EUR/USD – 1,1388 / 1,1484

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl