Eurostrefa wraca na właściwe tory?

Krajowa stopa bezrobocia spadła do 6,1%. W czwartek publikacja sprawozdania z posiedzenia RPP. W piątek weszły w życie cła odwetowe UE na amerykańskie produkty. Trump grozi wprowadzeniem taryf na europejskie samochody i ograniczy również inwestycje firm z chińskim kapitałem.


Michał Sikora

Z początkiem wakacji na rynku powiewa nudą. Bieżący tydzień nie dostarczy przełomowych danych ani z kraju, ani z szerokiego rynku i  choć publikacje zza Oceanu będą nawet dość liczne, to jednak nie będą to odczyty najwyższej rangi. W centrum uwagi wciąż pozostają kolejne odsłony konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, którego eskalacja utrzymuje złotego oraz aktywa pozostałych krajów rozwijających się pod presją.

Końcówka ostatniej sesji ubiegłego tygodnia przyniosła ponownie osłabienie polskiej waluty, która oddała większość dziennego zysku, psując relatywnie pozytywny obraz poprzednich 2 dni i osłabiając nadzieję na większe odreagowanie. Dzisiejsze krajowe dane potwierdziły prognozowany spadek stopy bezrobocia z 6,3% do 6,1%, jednak podobnie jak wcześniejsze dobre odczyty makroekonomiczne, nie przyczyniły się do wzrostu popytu na krajową walutę. W czwartek do rąk inwestorów trafi sprawozdanie z posiedzenia RPP i będzie to najciekawsze wydarzenia nadchodzących dni, co również jest bardzo wymowne, biorąc pod uwagę, iż Rada nie ma nic nowego do zakomunikowania.

Tymczasem, na szerokim rynku w piątek opublikowano pozytywne odczyty indeksów PMI z Eurostrefy, które dają podstawy by sądzić, iż niedawne spowolnienie gospodarki faktycznie mogło być tylko przejściowe. Jednocześnie analogiczne dane zza Oceanu zaprezentowały się słabiej. Indeks przemysłowy wypadł znacznie poniżej oczekiwań, a wskaźnik usługowy osiągnął wynik tylko minimalnie lepsze od prognoz. Oba zanotowały również spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Rynek przede wszystkim śledzi obecnie kolejne posunięcia w wojnie handlowej. W piątek weszły w życie cła odwetowe UE na amerykańskie produkty, wobec czego D. Trump zagroził nałożeniem 20-procentowych taryf na samochody montowane w Europie. Amerykański prezydent w dalszym ciągu ma na celowniku także Pekin i przygotowuje projekt ustawy ograniczającej inwestycje firm z chińskim kapitałem.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,7533 / 3,7857
EUR/PLN – 4,3177 / 4,3485
USD/PLN – 3,6985 / 3,7276
GBP/PLN – 4,9085 / 4,9546
EUR/USD – 1,1623 / 1,1719

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl