Ogień i furia prezydenta Trump’a.

Wymiana komentarz między Koreą Płn. a USA osłabiła notowania złotego, w największym stopniu względem franka. Bardzo dobry odczyt za Oceanu poprawił sentyment wokół dolara. Rynek pozostaje w typowo wakacyjnym okresie handlu, czekając na powrót do gry banków centralnych.


Michał Sikora

Spokój bieżącego tygodnia na rynku walutowym został zmącony przez wzrost napięcia na linii Korea Płn. – Stany Zjednoczone. W konsekwencji złoty znacząco osłabił się na całej linii, a tradycyjnie podbite zostały notowania tzw. bezpiecznych przystani, czyli m.in. franka. Cena szwajcarskiej waluty bardzo szybko dotarła w okolice 3,80.

Z kolei kurs euro podjął kolejną próbę przełamania oporu, wyznaczającego górną granice konsolidacji, jednak podobnie jak w poprzednich przypadkach test zakończył się niepowodzeniem. Prezydent D. Trump stanowczo odpowiedział na kolejne groźby Korei Północnej, ostrzegając, że jeśli nie zaprzestanie takich działań, spotka ich „ogień i furia, jakiej świat jeszcze nie widział”.

Na te słowa dolar zareagował znaczącym umocnieniem, ale jeśli tradycyjnie sprawa zakończy się tylko na potyczkach słownych, to w kwestii trwałego ukierunkowania dalszego handlu ważniejszym sprawdzianem siły amerykańskiej waluty będą piątkowe dane o inflacji. Warto zwrócić uwagę, iż sentyment wokół dolara poprawił się wczoraj również z powodu publikacji bardzo dobrych wyników ankiety JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey). Wskaźnik liczby ofert pracy przekroczył zarówno rynkowe oczekiwania, jak i lipcowy rezultat.

Mimo wszystko skala reakcji na „koreański” impuls oraz dobry odczyt z USA wydaje się przesadzona i wynika raczej z braku innych przesłanek do handlu, małej płynności oraz typowo wakacyjnej atmosfery, która jest udziałem rynku szczególnie w sierpniu wobec bardzo ubogiego kalendarza makroekonomicznego. Na istotniejsze rozstrzygnięcia przyjdzie zapewne poczekać do września, gdy do gry wrócą kluczowe banki centralne świata.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,7645 / 3,7965
EUR/PLN – 4,2525 / 4,2824
USD/PLN – 3,6216 / 3,6516
GBP/PLN – 4,7026 / 4,7457
EUR/USD – 1,1679 / 1,1770

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

9. sierpnia:
16:30 USA Zapasy ropy Crude

10. sierpnia:
10:30 Wielka Brytania Produkcja przemysłowa
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl