Na GPW oficjalnie wystartował rynek GlobalConnect

Od symbolicznego uderzenia w dzwon na sali notowań Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oficjalnie zainaugurowała działalność rynku GlobalConnect - w piątek 4 listopada 2022 o godz. 9:00. Na początek polskim inwestorom indywidualnym udostępniono akcje pięciu znanych europejskich blue chips, ale ambicje GPW sięgają dużo dalej.


Jak powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, rynek GlobalConnect stanowi naturalne poszerzenie dotychczasowej oferty GPW o możliwość łatwego inwestowania w spółki zagraniczne. Przez uczestnictwo w tym rynku inwestorzy indywidualni mogą dywersyfikować geograficznie swój portfel inwestycyjny.

„Dostęp do największych spółek notowanych na rynkach europejskich, a w przyszłości również blue chips z giełd amerykańskich, jest bardzo prosty. Odbywa się za pomocą obecnych kanałów dostępowych, a obrót realizowany jest w walucie polskiej i wspomagany przez profesjonalnego animatora rynku” - wyjaśniła Izabela Olszewska.

Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, wspomniał o zaletach rynku GlobalConnect z punktu widzenia inwestorów detalicznych. Przybliżył również rolę KDPW w zakresie świadczenia usług posttradingowych dla wszystkich instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Oferty kapitałowej rynków zagranicznych nie trzeba już szukać za granicą, bo zagranica przyszła dziś do Polski. Istotną zaletą tego przedsięwzięcia jest dokonywanie obrotu w złotówkach. Rynek GlobalConnect jest bezpieczny i liczymy, że będzie się z sukcesem rozwijać” - powiedział Maciej Trybuchowski.

Pierwszym animatorem na rynku GlobalConnect jest Santander Biuro Maklerskie.

Daniel Posyniak, zastępca dyrektora Santander Biuro Maklerskie, dyrektor Obszaru Rynków Finansowych w Santander Bank Polska, poinformował o pierwszych zawieranych transakcjach na nowym rynku GPW. Jednocześnie wspomniał o współpracy z firmą Horizon Software przy wdrożeniu nowego systemu tradingowego.

„Dzięki temu systemowi z modułem obsługującym GlobalConnect, jesteśmy w stanie zwiększyć płynność oraz ilość walorów animowanych na nowym rynku. To przedsięwzięcie ułatwi rodzimym inwestorom dostęp do rynków zagranicznych, a sprowadzenie zagranicznych spółek na warszawski parkiet przyczyni się do zwiększenia jego atrakcyjności” - stwierdził Daniel Posyniak.

Michał Zaleski, wicedyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW, przedstawił krótką charakterystykę funkcjonowania rynku GlobalConnect. Alternatywny System Obrotu (ASO) pozwala wprowadzać papiery wartościowe zagranicznych emitentów bez ich udziału i zgody. Do tego potrzebny jest Wprowadzający Animator Rynku (WAR). Rolę tę przyjęło na siebie w pierwszej kolejności Santander Biuro Maklerskie.

Sesja na GlobalConnect trwa od 09:05 do 17:05, a wszystkie notowania i transakcje odbywają się w złotówkach. Oferta rynku rozpoczyna się od pięciu spółek z rynku niemieckiego: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens oraz Volkswagen. Inwestorzy zyskują dostęp do rynku przez dowolne biuro maklerskie, które zdecyduje się na dołączenie do GlobalConnect. W momencie uruchomienia rynku jest do niego podłączonych już 11 biur maklerskich, a kolejne 3 już współpracują w tym zakresie z GPW.

W ramach inauguracji działalności rynku GlobalConnect na GPW odbył się również krótki panel dyskusyjny poświęcony tematyce wyzwań polskiego inwestora, dotyczących inwestowania za granicą. Wzięli w nim udział: Marcin Gruba, Senior Account Manager w Dziale Rozwoju Rynku GPW, Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander Biuro Maklerskie i autor blogu finansowego Doradca.tv - Tomasz Jaroszek. Dyskusję moderował Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu Strefa Inwestorów.

Źródło: PAP MediaRoom