Strategie inwestycyjne dla osób przed emeryturą

emerytura

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.


Wszystkie pieniądze są ważne, ale nie ma ważniejszych niż te, które odkładamy na emeryturę. Warto o tym pamiętać i wobec tej części swojego portfela przybrać ostrożną politykę inwestycyjną.

To truizm, ale jeden z tych, który od czasu do czasu warto przypomnieć – rynek kapitałowy płaci za ryzyko. Im więcej ryzykujemy, tym obietnica potencjalnego zysku większa. Oznacza to między innymi to, że co do zasady inwestowanie w fundusze akcyjne, ze swojej istoty ryzykowne, stwarza szansę na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu. Często warto to ryzyko podejmować, ale gdy inwestujemy pieniądze, które mają w przyszłości wspomagać wypłatę emerytury z ZUS, to ryzyko trzeba ważyć. Bardzo starannie ważyć.

Dlatego w części naszego emerytalnego portfela specjaliści zalecają położenie większego nacisku na mniej ryzykowne instrumenty rynku kapitałowego. Mowa oczywiście przede wszystkim o funduszach obligacyjnych.

Na rynku dostępne są ich różne formy. Warto zwrócić uwagę na fundusz inwestujący w obligacje skarbowe, czyli obligacje, których emitentem jest Skarb Państwa. To, podręcznikowo, najmniej ryzykowna forma inwestowania na rynku kapitałowym. Nieco większe ryzyko towarzyszy funduszom obligacji korporacyjnych – ich emitentem są spółki – ale one przyciągają inwestorów obietnicą nieco wyższego zysku niż to jest w wypadku „skarbówek”. Na fundusze obligacji korporacyjnych można jednak patrzeć przychylnym okiem w okresie gospodarczej prosperity, bo wówczas zagrożenie upadłością firm jest mniejsze.

Przykazanie pierwsze: minimalizacja ryzyka

Minimalizacja ryzyka  w wypadku „emerytalnych” inwestycji nie oznacza oczywiście, że cały nasz portfel powinien być oparty o fundusze obligacyjne. One powinny dominować, ale przecież warto do nich dobrać również niosące obietnicę wypracowania wyższej stopy zwrotu fundusze akcyjne. Tyle tylko, że trzeba postawić na te, które są obarczone mniejszym ryzykiem.

Co to oznacza? Ano to, że powinniśmy postawić na fundusze akcyjne inwestujące na szerokim rynku. Czyli przedmiotem naszego zainteresowania (i analizy!) powinny być fundusze inwestujące nie tylko na lokalnych rynkach, a więc na przykład polskim lub innego kraju, ale takie, które mają w swoim portfelu spółki działające na globalnym rynku, czyli zarabiające na całym świecie.

Dobierając fundusze do emerytalnego portfela warto też postawić na takie, które inwestują w duże spółki, o niekwestionowanej rynkowej pozycji, dobrze zarządzane, oferujące pożądane lub nawet niezbędne produkty lub usługi. Chodzi o liderów rynku i to liderów takich rynków, gdzie bariera wejścia jest wysoka (kosztowna). Tego rodzaju spółki mają pozycję blisko monopolistycznej i jej uszczuplenie przez nowych graczy jest niezwykle trudne. 

Przykazanie drugie: dywersyfikacja

Jeśli pierwszym przykazaniem inwestorów gromadzących pieniądze na emeryturę jest bezpieczeństwo, to drugim – ściśle z nim związanym – jest dywersyfikacja. Czyli taki dobór funduszy, który zwiększa nasze poczucie pewności i spokoju. Emerytalna część portfela powinna składać się z wielu funduszy inwestujących we wszystkie instrumenty rynku kapitałowego. Zamiast jednego funduszu akcji – trzy różne, zamiast jednego funduszu obligacji – przynajmniej dwa. W tej sprawie warto kierować starym polskim przysłowiem mówiącym, że nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka. Choćby dlatego, że stabilizuje to nasz portfel i ogranicza zmienność.

Inwestując w emerytalną przyszłość warto oczywiście postawić na Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Choćby tylko dlatego, że dają one sporo korzyści podatkowych.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.