Magazyn do e-commerce – co musisz wiedzieć?

Magazyn e-commerce

Myślisz o otwarciu e-sklepu? A może już prowadzisz biznes online, ale dotychczasowy sposób składowania towarów się nie sprawdza? Dobry magazyn e-commerce może być Twoją metodą na osiągnięcie sukcesu w sprzedaży przez Internet. Zobacz, jakie wymagania musi spełnić.

Magazyn dla e-commerce: dlaczego jego wybór to tak ważna kwestia?

Nowoczesny świat przyspiesza z roku na rok, w efekcie czego nieustannie rosną oczekiwania konsumentów co do czasu dostawy produktów kupowanych online. O ile kilka lat temu dostawa, która zajmowała kilka dni, była akceptowana, o tyle obecnie jest to nie do przyjęcia. Potwierdzają to również wyniki badań konsumenckich. Jak wynika z Raportu Izby Gospodarki Elektronicznej „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2024”, ponad 70% e-klientów najchętniej wybiera ekspresowe lub przyspieszone formy dostawy, o ile są one dostępne.

Można więc powiedzieć, że dobry magazyn e-commerce staje się filarem dla osiągnięcia przewagi nad konkurencją. Jeżeli korzystasz z przestrzeni, która pozwala Ci na szybką kompletację zamówień i ich późniejszą wysyłkę, konsumenci chętniej powiedzą „tak” Twojej ofercie.

Jaki magazyn e-commerce wybrać?

Szukasz miejsca, które posłuży jako magazyn e-commerce? To, jaką przestrzeń wybierzesz, może zależeć od skali działalności oraz modelu, w którym funkcjonuje Twój sklep online.

- Z jednej strony popularnością cieszą się tzw. magazyny fulfillment, które de facto świadczą zewnętrzne usługi logistyczne. Takie centra przejmują na siebie zadania związane np. z konfekcjonowaniem towarów, ich kompletacją, pakowaniem oraz wysyłką do klienta końcowego. Trzeba jednak pamiętać, że ich usługi mogą być nieopłacalne przy niewielkim wolumenie sprzedaży – wyjaśnia Jakub Paradecki z Agencji Horyzont Nieruchomości. – Z drugiej strony dostępne są magazyny dla e-commerce na wynajem. Przestrzeń o odpowiednich parametrach pozwoli samodzielnie zadbać o obsługę logistyki sklepu internetowego – doradza.

Jakie wymogi musi spełnić magazyn dla e-commerce?

Poszukując optymalnego miejsca na magazyn e-commerce, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Poznaj je.

Lokalizacja magazynu e-commerce

Magazyn sklepu internetowego powinien być usytuowany w miejscu, z którego można zlecić szybką dostawę towarów do klienta końcowego. E-biznesy mają najczęściej ogólnopolski zasięg obsługi. Dlatego najlepszym strategicznie miejscem na ich prowadzenie jest Polska Centralna, np. Łódź. Warto też zwrócić uwagę na usytuowanie magazynu na mapie miasta – najlepiej, aby znajdował się niedaleko dróg wylotowych, które usprawnią dojazd.

Warto jednak pamiętać o rozwijającym się trendzie małych magazynów miejskich. To te, które pozwalają realizować ekspresowe dostawy w modelu quick commerce (nawet tego samego dnia). Mogą one stanowić wsparcie dla magazynu centralnego dużego e-sklepu.

Powierzchnia magazynu dla e-commerce

Magazyn dla e-commerce musi zapewniać więcej przestrzeni niż ten prowadzony na potrzeby sprzedaży stacjonarnej na podobną skalę. Będzie potrzebna choćby na stworzenie strefy kompletacji, konfekcjonowania i pakowania zamówień. Niezbędne może być też utworzenie oddzielnego miejsca do obsługiwania zwrotów.

Wyposażenie magazynu e-commerce

Magazyn e-commerce, podobnie jak model handlu elektronicznego, powinien być nowoczesny. Najlepiej sprawdzają się przestrzenie, które są „naszpikowane” technologią przyspieszającą realizację procesów logistycznych. Chodzi np. o:

  • nowoczesne oprogramowanie magazynowe dające się zintegrować z platformą e-commerce, z której korzysta klient, tak aby zautomatyzować przetwarzanie zamówień klientów, a także np. proces zatowarowania;
  • technologie, które przyspieszają kompletację zamówień, a dokładniej – pobór produktów z regałów (np. pick-by-light, pick-by-vision, pick-by-voice);
  • zaawansowane systemy regałowe, np. z taśmociągami oraz windami do zasilania stocku, a także z opcją łatwej relokacji poszczególnych grup produktów, np. zgodnie ze zmianami trendów zakupowych na przestrzeni roku;
  • większą liczbę bram na poziomie „0” dla błyskawicznej obsługi kurierów i rozdzielenia „kanału nadawczego” (wysyłek) i „odbiorczego” (np. zwrotów) lub separacji procesów wysyłki realizowanych przez różnych przewoźników.

Magazyn dla e-commerc​​​​​​​

Magazyn dla e-commerce musi być przestrzenią o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego.

Przydatnymi cechami przestrzeni są również dostęp do antresoli oraz oświetlenie zapewniające wysoki komfort pracy.

- Trzeba także pamiętać, że w magazynie e-commerce pracuje zazwyczaj duża grupa pracowników. Dlatego przestrzeń powinna im zapewniać komfortowe warunki – podkreśla Jakub Paradecki. – Przydatne będą więc miejsce na biuro i komfortową strefę socjalną, a także odpowiednia liczba miejsc parkingowych oraz dogodne opcje dojazdowe – wyjaśnia.

Podsumowując, wybór odpowiedniego miejsca na magazyn dla e-commerce nie jest prostym zadaniem. Aby zyskać pewność, że wybiera się obiekt, który pomoże realizować cele biznesowe, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Specjaliści z branży nieruchomości podpowiedzą, czy dany lokal będzie dobrym miejscem na prowadzenie e-handlu.