3 najczęstsze błędy w księgowości spółek z o.o. prowadzonych przez startupowców

Księgowość spółek


Księgowość, ach, księgowość to rzecz, która przeraża niejednego rekina biznesu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że przepisy prawa podatkowego zmieniają się w Polsce bardzo często, że nakładają one na prowadzących przedsiębiorcę mnóstwo obowiązków, że wymagają stałej obserwacji tego, co się w przepisach dzieje i wymagają stałego poszerzania wiedzy. Wielu pyta więc gdzie w tym wszystkim miejsce na prowadzenie działalności - przyjmowanie klientów, odbieranie telefonów i realizację zadań?  Skoro obawy mają osoby, które na rynku funkcjonują już jakiś czas, jak wygląda księgowość w firmach będących w początkowej fazie rozwoju?

O powstawaniu firm

Pomimo zmian w przepisach, które nałożyły znaczące obciążenia na małe i średnie firmy, w Polsce każdego roku powstaje dużo nowych przedsiębiorstw. Część z nich to tzw. startupy, czyli przedsiębiorstwa lub organizacje tymczasowe zainteresowane pozyskaniem rynku dla swojego produktu i osiągnięciem sukcesu finansowego. Na taką formę prowadzenia działalności decydują się osoby młode, ambitne, z pomysłem na innowacyjny produkt lub usługę, które nie posiadają dużego kapitału na inwestycje. Niektórzy z nich rejestrują działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza, inni jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedną z różnic pomiędzy przytoczonymi formami jest księgowanie.

Księgowanie spółek

Prowadzenie księgowości spółek jest bardziej złożone niż w przypadku JGD, z tego powodu uważane jest za trudniejsze. Księgowość spółek musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. w spółce należy prowadzić pełną księgowość, ewidencjonować każdy przychód i koszt, sporządzać bilans rachunków zysków i strat oraz rozliczenia podatkowe.

W jaki sposób startupowcy prowadzą księgowość?

Niektórzy zlecają prowadzenie firmom zewnętrznym, niektórzy decydują się na samodzielne rozliczenia. Jest to wybór obarczony dużym ryzykiem - złożona księgowość spółek oraz dynamiczna sytuacja w przepisach jest jak pole minowe - bardzo łatwo popełnić tu błąd, a błędy w rachunkowości wiążą się niestety z przykrymi konsekwencjami. Jakie błędy najczęściej popełniają założyciele młodych firm? Stosują niewłaściwą stawkę VAT, co z kolei prowadzi do błędów w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Drugi z często popełnianych błędów to niewłaściwe prowadzenie dokumentacji i ujmowanie przychodów, które prowadzą do nieprawidłowego obliczania wyniku finansowego i podatków. Trzeci błąd to pomyłki w sprawozdaniach finansowych - to z kolei daje nieprawdziwy obraz o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Entuzjazm prowadzenia własnej działalności i radość z wprowadzenia na rynek usługi lub towaru może zepsuć błąd w rachunkach i perypetie z urzędami. Warto tego uniknąć, powierzając księgowość komuś, kto się na tym zna.