Czym są wałki klejowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są wałki klejowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Etykietowanie, czyli znakowanie produktów, to jeden z ważniejszych etapów całego procesu produkcyjnego. Etykieta na produkcie to nośnik bardzo wielu informacji o nim - co to jest za produkt, jaki posiada skład, termin przydatności, etc. To na podstawie etykiety jako konsumenci decydujemy o zakupie danego towaru lub nie. Z tego powodu ważnym jest, by etykieta była wykonana profesjonalnie i była dobrze umieszczona na produkcie. Pomagają w tym m.in. wałki klejowe, które umożliwiają przyklejanie etykiet np. na butelkach za pomocą gorącego kleju.

Bez etykiety ani rusz

Każdy produkt musi zawierać etykietę, która informuje osobę kupującą z jakim produktem ma ona do czynienia oraz jest źródłem całej masy innych informacji o tymże produkcie. Kwestie te są normowane prawnie, m.in. w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011z dnia 25 października 2011 r. o przekazywaniu konsumentom informacji na temat żywności. Informacje te, według litery prawa, muszą się znajdować bezpośrednio na opakowaniu lub na załączonej do niego etykiecie.

Same etykiety mogą mieć bardzo różną formę - mogą to być metki, znaki firmowe lub handlowe, ilustracje, opisy, które mogą być na opakowanie naklejone, a nawet tłoczone na nim - np. w przypadku szkła. Treść etykiety nie może wprowadzać w błąd, musi być klarowna i rzetelna.

Biorąc pod uwagę produkt jakim jest piwo, na jego etykiecie powinny znaleźć się m.in. informacje na temat nazwy produktu, wykaz jego składników (w tym alergenów), ilość danych składników, ilość produktu netto, okres przydatności do spożycia, etc.

Etykiety można umieszczać na produktach na wiele różnych sposobów, m.in. ręcznie lub maszynowo.

Etykietowanie z użyciem wałka klejowego

Wałki klejowe, inaczej koła metalowo - gumowe to etykieciarski patent firmy Krones, stosowany już od kilkunastu lat. Metoda ta wykorzystuje gorący klej , inaczej technologię hot - melt, do umieszczania etykiety na produkcie. Często wykorzystuje się ją w browarnictwie jak i w innych branżach produkujących produkty w szklanych opakowaniach.

Zastosowanie wałków klejowych możliwe jest dzięki ich budowie. Otóż składają się one z dwóch części - metalowego trzpienia oraz gumowego, elastycznego walca. Wysokość walca oraz rowki na jego powierzchni są dostosowane do wymagań danego klienta i otrzymanego zlecenia.

Wałki klejowe to elementy ruchome, których praca oparta jest na ruchu ciągłym. Z tego względu muszą to być produkty bardzo żywotne oraz wytrzymałe.

Tak więc wałki klejowe są wykorzystywane do etykietowania butelek jak i innych opakowań. Można to robić z użyciem kleju topionego, z angielska hot melt. Kleje tego typu to wiążące kleje nie zawierające rozpuszczalnika. Tego typu kleje aplikuje się na daną powierzchnię w sposób kontaktowy lub bezkontaktowy. Zaletami tego typu rozwiązania jest fakt, iż klej tego rodzaju jest bezpieczny w obsłudze i dla zdrowia, ma uniwersalne i szerokie zastosowanie, nie zawiera rozpuszczalników, nie potrzebuje odparowywać oraz pozwala na szybką prędkość obróbki.